Διπλή νίκη για την Μπάγερν

Μεγάλη νίκη (76-68) επί της Μπάγερν πήρε η Μπασκόνια και μάλιστα με buzzer beater του Πουαριέ, υπερκάλυψε το -6 του Μονάχου!

Τρομερό ματς στη Βιτόρια!

Ύστερα από ένα δυνατό ντέρμπι, η Μπασκόνια νίκησε 76-68 την Μπάγερν και μάλιστα υπερκάλυψε το -6 του Μονάχου, χάρη σε buzzer beater του Πουαριέ. Πλέον, οι δύο ομάδες είναι μαζί στο 11-11, αλλά οι Βάσκοι είναι από πάνω.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Τζάνινγκ με 13 πόντους, με τον Τζόουνς να είχε 12 και τον Γάλλο σέντερ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Από τους Γερμανούς, ξεχώρισε ο Γουίλιαμς με 18 πόντους.

Από την αρχή είχε τον έλεγχο η Μπασκόνια, όπου κατάφερε να πάει ακόμη στο +8 (19-11), με την Μπάγερν να κλείνει την πρώτη περίοδο με ένα 5-0 (19-16). Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (31-31) και τους Βάσκους να πηγαίνουν εν τέλει στα αποδυτήρια προηγούμενοι με την ελάχιστη διαφορά (38-37).

Στο +9 (64-55) έφτασαν οι Βάσκοι στο 32’, αλλά ο Γουίλιαμς είχε την απάντηση για τους Βαυαρούς και εκείνοι πλησίασαν στο καλάθι (64-62), στα μισά. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να πάνε στο +10 (72-62), στο 38’. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν (72-66), αλλά η νίκη κατέληξε στην Μπασκόνια με το τελικό 76-68 και με buzzer beater του Πουαριέ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-37, 59-53, 76-68