Έβαλε από… κάτω την Αρμάνι η Μπασκόνια!

Διπλό το… καλό για την Μπασκόνια, καθώς νίκησε 80-75 την Αρμάνι, με αποτέλεσμα να υπερκαλύψει τη διαφορά της ήττας της στο Μιλάνο και ανέβει στο 9-10!

Αν και βρέθηκαν ακόμη και στο -14, οι Βάσκοι νίκησαν 80-75 την Αρμάνι, με αποτέλεσμα να υπερκαλύψουν το -3 της ήττας στο Μιλάνο και παράλληλα να ανέβουν στο 9-10 που τους κρατάει στην οκτάδα. Μοιραίος για τους Ιταλούς ο Τζέιμς, ο οποίος έχασε κρίσιμες βολές στο τέλος, ενώ στην εκπνοή αστόχησε στο τρίποντο που θα έφερνε τη διαφορά στους δύο πόντους.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Περάσοβιτς ήταν ο Πουαριέ με 17 πόντους, με τον Χουέρτας να είχε 13, τον Φόιγκτμαν να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Βιλντόσα είχε μόλις 6 πόντους, αλλά μοίρασε και 12 ασίστ.

Από τους Μιλανέζους, ξεχώρισε ο… μοιραίος Τζέιμς με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ντέρμπι ήταν μέχρι το 8’ το ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (14-14). Στα τελευταία δύο λεπτά, η Αρμάνι πήρε… μπρος και έτσι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (16-21). Η Μπασκόνια προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά η ομάδα του Μιλάνου διατηρούσε το προβάδισμά της (31-35). Από τα μισά και μετά, ο Τζέιμς πήρε… φωτιά και έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +14 (35-49), στο 18’, αλλά μέσα από την άμυνα και τον Χίλιαρντ, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 7-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου για το 42-49.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια και μέχρι το 23’ είχε φέρει το παιχνίδι στον πόντο (50-51), ενώ με τον Βιλντόσα κατάφερε να περάσει μπροστά (58-55), στο 26’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, που βρήκε τους Βάσκους στο +3 (62-59). Νευρικό ήταν το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πήγαν στο +7 (68-61), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 36’. Ο Τζέιμς κουβάλησε την Αρμάνι και την έφερε στον πόντο (70-69). Με τους Πουαριέ και Χουέρτας οι Βάσκοι ήταν στο +4 (78-74), με τον Τζέιμς να είχε 1/3 βολές και τον Βραζιλιάνο γκαρντ τους στέλνει στο +5 (80-75), στα 5’’ πριν τη λήξη. Ο Τζέιμς πήρε το τρίποντο, αστόχησε και έτσι η Μπασκόνια πήρε το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-49, 62-59, 80-75