«Έπνιξε» τη Χίμκι ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» προελαύνουν στην Ευρωλίγκα

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία, αλλά παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας κέρδος τον Βεζένκοβ, ο Ολυμπιακός νίκησε 71-57 τη Χίμκι, στο ΣΕΦ, για να ανέβει στο 12-7.

Με τους Μιλουτίνοφ, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Δυνατή αρχή έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς, καθώς μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα από τη μία και από την άλλη τον αρχηγό σε μεγάλα κέφια –ειδικά δημιουργικά- πήραν από νωρίς τα ηνία και ξέφυγαν στο +11 (14-3), μέχρι τα μισά. Στη συνέχεια, ο Μπλατ απέσυρε τον Μιλουτίνοφ, με τους ψηλούς της Χίμκι να… ζωντανεύουν, καθώς ο ΛεΝτέι δεν μπορούσε να τους κόψει (14-7). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Πρίντεζης πήρε τους Πειραιώτες στην πλάτη του και εκείνοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (20-11).

Τραγικό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Μπλατ είτε έκαναν λάθος, είτε είχαν κάκιστες επιλογές στην επίθεση, με τη Χίμκι από την άλλη να κάνει… θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και να τρέχει ένα 7-0 σε πέντε λεπτά, φέρνοντας το ματς στο καλάθι (20-18). Ο Παπανικολάου πέτυχε το… γκολ για τους «ερυθρόλευκους» με τρίποντο (23-18) ύστερα από 5:30 λεπτά, αλλά η εικόνα τους δεν παρουσίασε βελτίωση, με τους Ρώσους να πλησιάζουν στον πόντο (23-22), στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο επέστρεψε ο Μιλουτίνοφ στο παρκέ, ο οποίος σε ρόλο… οδοστρωτήρα ξεκόλλησε την ομάδα του Πειραιά (29-22), με το buzzer beater τρίποντο του Στρέλνιεκς να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα και να δίνει την προίκα του +10 (32-22).

Συγκεντρωμένος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και με τον Βεζένκοβ πολύ ορεξάτο, εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στο +14 (38-24), ύστερα από δύο λεπτά. Ο Κρόκερ προσπάθησε να κρατήσει τη Χίμκι στο ματς (38-28), αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με έναν εξαιρετικό Παπανικολάου, ο οποίος πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ., πάτησαν το… γκάζι και έστειλαν τη διαφορά στο +20 (48-28), στο 26’. Έκτοτε, οι παίκτες του Μπλατ έριξαν πολύ τις στροφές τους, με τους Ρώσους να κρατούνταν χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ του Μίκι (50-33), αλλά ο Στρέλνιεκς πήρε… μπρος στο τελευταίο λεπτό και έτσι οι Πειραιώτες έκλεισαν τρίτη περίοδο στο +19 (55-36).

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς στην αρχή της τέταρτης περιόδου (59-41), με τη διαφορά να ήταν στο +19 (62-43), μέχρι το 34’. Εκεί, οι παίκτες του Μπλατ χαλάρωσαν υπερβολικά, έκαναν πολλά λάθη και επέτρεψαν στους Μίκι και Γκιλ να μειώσουν (62-50), στο 36’. Ο Βεζένκοβ ύστερα από περίπου δύο λεπτά… ξηρασίας ξεκόλλησε τους Πειραιώτες (64-50). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπλατ είχαν τον απόλυτο έλεγχο και παρά τη… φιλότιμη προσπάθεια του Μίκι, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 71-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 32-22, 55-36, 71-57