ΕΘΑ-Απόλλων 84-73: «Μίλησε» η έδρα

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα

Την πέμπτη της νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε η ΕΘΑ Έγκωμης, η οποία επικράτησε του Απόλλων με 84-73, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα ενώ κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 16 πόντους διαφορά. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κρίστοφερ Φλέμινγκ που σημείωσε 33 πόντους (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, όπου στο 2:30 ο Απόλλων ήταν μπροστά με 5-4. Έπειτα ακολούθησαν έξι πόντοι για τους γηπεδούχους (από δύο οι Φλέμινγκ, Τόμας, Ντέιβις) με το σκορ να πηγαίνει στο 10-5. Μέχρι το 6:10 οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 14-10, ενώ στην συνέχεια πέτυχαν ακόμα οκτώ πόντους (έξι ο Φλέμινγκ, δύο ο Τζαβάρα, ένα ο Τόμας) φέρνοντας το σκορ στο 22-10. Με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 25-13.

Μέχρι το 11:30 το συγκρότημα του Φώτη Τακιανού μείωσε στου δέκα την διαφορά (28-18), ενώ στα επόμενα δυόμιση λεπτά το σκορ οδηγήθηκε στο 34-20. Έπειτα ο Τομπάζος με λέι απ μείωσε σε 34-22, ενώ ακολούθησε τρίποντο από τον Φλέμινγκ, όπου το σκορ πήγε στο 37-22. Στην συνέχεια οι «γαλάζιοι» ήταν βελτιωμένοι, καταφέρνοντας μέχρι το 18’ να μειώσουν στους οκτώ την διαφορά (39-30). Στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου η ομάδα του Χάντι Ελ Χατζ πέτυχε έξ πόντους (τέσσερις ο Ντέιβις, δύο ο Φλέμινγκ), ενώ δέχθηκε μία ελεύθερη βολή από τον Χάρπερ, φέρνοντας το σκορ στο 45-31.

Με πέντε σερί πόντους μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Απόλλων (από δύο οι Ογκουνγέμι-Χάρπερ, ένα ο Ρέντικας), μειώνοντας σε 45-36. Η ΕΘΑ απάντησε και μέχρι το 27’ πέτυχε έξι πόντους (από δύο οι Παπάμιχαηλ, Τζαβάρα, Φλέμινγκ), φέρνοντας το σκορ στο 51-36. Στο 28:30 το σκορ πήγε στο 53-40, ενώ με το τέλος της περιόδου στο 57-44.

Από ένα τρίποντο πέτυχαν μέχρι το 31’ οι δύο ομάδες (Παπάμιχαηλ για ΕΘΑ, Ρέντικας για Απόλλων) με το σκορ να πάει στο 60-47. Στην συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν ακόμα τέσσερις πόντους με τους Φλέμινγκ-Παναγιώτου (64-47), για να απαντήσει ο Απόλλων με επίσης τέσσερις πόντους από τους Χάρπερ-Ογκουνγέμι (64-51). Μέχρι το 36’ η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 72-58, ενώ με το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα της Έγκωμης πήρε την νίκη με 84-73.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 45-31, 57-44, 84-73