Μεγάλο διπλό για ΕΘΑ

Νίκησε την Ομόνοια με 81-67

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε της Ομόνοιας στην CBF Arena με 81-67. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και στο τέλος αύξησαν την διαφορά μέχρι και τους είκοσι πόντους. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάστιν Τομάς με 28 πόντους (9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με δύο πόντους του Τομάς ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ, ενώ ακολούθησαν οκτώ πόντοι για την Ομόνοια (από τρεις οι Γκρίφιν-Γκάρνετ, δύο ο Νεοφύτου) φέρνοντας το σκορ στο 8-2. Έπειτα η ΕΘΑ με τέσσερις πόντους από τους Φλέμινγκ-Τομάς μείωσε σε 8-6, ενώ στο 6’ οι «κιτρινόμαυροι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με 11-10. Έπειτα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες μέχρι το 8’ το σκορ ήταν στο 16-16. Με το τέλος της περιόδου το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 19-19.

Μέχρι το 11’ η Ομόνοια ήταν μπροστά στο σκορ με 23-21, ενώ μέχρι το 14’ η ΕΘΑ σημείωσε επτά πόντους (τρεις ο Τομάς από δύο οι Τζαβάρα-Φλέμινγκ) με το σκορ να πηγαίνει στο 28-23. Έπειτα η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν βελτιωμένη και μέχρι το 14:15 μείωσε σε 30-28, ενώ λίγο πιο μετά ο Φλέμινγκ με μία ελεύθερη βολή έκανε το 31-28. Ακολούθως ο Τρετιακόβ με τρίποντο ισοφάρισε σε 31-31, ενώ στην συνέχεια είδαμε την ΕΘΑ να είναι ανεβασμένη και μέχρι το 19’ να φέρνει το σκορ στο 41-33. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Γκάρετ πέτυχε πέντε πόντους και μείωσε σε 41-38.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος στην CBF Arena, με το σκορ στο 22’ να είναι στο 47-43. Μέχρι το 24:30 η ομάδα του Χάντι Ελ Χατζ σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις ο Ντέιβις, δύο ο Τζαβάρα) φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (53-43), ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά, στο 26’, το σκορ ήταν στο 55-46. Μέχρι το 27’ το σκορ πήγε στο 60-48 ενώ στο επόμενο λεπτό ακολούθησαν πέντε πόντοι για την ΕΘΑ (τρεις ο Ντέιβις, δύο ο Τζαβάρα) με το σκορ να οδηγείται στο 65-48. Με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 68-51.

Με τέσσερις πόντους από τους Κρόφορντ και Τρετιακόβ ξεκίνησε την δ’ περίοδο η Ομόνοια (68-55), με την ΕΘΑ να απαντάει με επτά πόντους έως το 33:30 (πέντε ο Τομάς, δύο ο Τζαβάρα) φέρνοντας την διαφορά στους είκοσι (75-55). Μέχρι το 34’ η Ομόνοια με τρίποντο του Γκρίφιν και δύο πόντους του Γκρίφιν μείωσε σε 75-60. Στο 36:30 το σκορ ήταν στο 81-64, ενώ με την λήξη του αγώνα η ομάδα της Έγκωμης πήρε την νίκη με 81-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 38-41, 51-68, 67-81