Νικηφόρο πέρασμα της ΕΘΑ από το «Απόλλων» Αρένα

Σπουδαία επικράτηση με 83-74!

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΕΘΑ Έγκωμης που πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας του Απόλλωνα με 83-74, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και διεκδίκησαν την νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από την Λεμεσό. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τρέβιν Παρκς με 16 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ριμπάουντ), Κρίστοφερ Φλέμινγκ με 15 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) και Ντάστιν Τόμας με 13 πόντους (10 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Μέχρι το 2:30 η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 7-4, με τον Παντούρη στο 5’ να σημειώνει τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 7-7. Μισό λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 11-10 για τον Απόλλωνα, για να ακολουθήσουν επτά πόντοι για την ΕΘΑ (από ένα τρίποντο Παπάμιχαηλ-Χιλ, ένα πόντο ο Τομάς) με το σκορ να πηγαίνει στο 17-11. Μέχρι το 8:30 ο Απόλλων μείωσε σε 20-15, με την ΕΘΑ να σημειώνει πέντε ακόμα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (τρίποντο ο Φλέμινγκ, δύο ο Κωνσταντίνου) με το σκορ να πάει στο 25-15.

Έως το 13’ ο Απόλλωνας μείωσε στους επτά πόντους την διαφορά, με το σκορ να είναι στο 31-24. Στο επόμενο δίλεπτο οι «γαλάζιοι» μείωσαν σε 35-33, με τον Κωνσταντίνου να απαντάει με τρίποντο λίγο πιο μετά (38-33). Στο 36’ ο Παντούρης με τρίποντο μείωσε ξανά στους δύο (38-36), ενώ μέχρι το 17:30 ο Νέυλορ με πέντε πόντους έδωσε προβάδισμα στον Απόλλων με 41-38. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «γαλάζιους» να προηγούνται με 44-40.

Από τέσσερις πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το 22’ με το σκορ να πηγαίνει στο 48-44. Έπειτα ο Σμιθ με τρεις πόντους μείωσε για τον Απόλλων σε 48-47, για να απαντήσει ο Νέυλορ με λέι απ (50-47). Στην συνέχεια είδαμε ένα σερί επτά πόντων για την ΕΘΑ (δύο τρίποντα ο Παρκς, ένα πόντο ο Τομάς) η οποία π΄ρηε προβάδισμα με 54-50. Μέχρι το 25’ ο Απόλλων πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Παντούρη-Ογκουνγέμι, ισοφαρίζοντας σε 54-54. Έως το 28:30 η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 62-58, ενώ με την λήξη της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα τους με 65-60.

Με πέντε πόντους του Φλέμινγκ και δύο του Παρκς μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΘΑ, φέρνοντας το σκορ στο 72-60. Στο 33’ το σκορ ήταν στο 74-64 για την ΕΘΑ, ενώ μέχρι το 38:13 οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 79-67. Με το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα της Έγκωμης πήρε την νίκη με 83-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 44-40, 60-65, 74-83

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 16 (4), Σ. Ηλιάδης 10 (2), Χάρπερ 11, Ρέντικας 10, Νέυλορ 19, Στυλιανού 2, Τομπάζος, Ογκουνγέμι 6.

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ): Παναγιώτου 2, Τόμας 13, Παρκς 16 (4), Φλέμινγκ 15 (3), Χιλ 9 (2), Κωνσταντίνου 8 (2), Παπάμιχαηλ 9 (3), Χρίστου, Πυρίλλης, Σμιθ 11.

ΕΘΑ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία