ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 83-69: Του έσπασε το σερί κι ανεβαίνει

Νικήτρια σε εξ αναβολής παιχνίδι

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε μέσα στο «Κίτιον» του ΑΠΟΕΛ με 83-69, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν προηγηθεί στα πρώτα στάδια του αγώνα, όμως από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μέχρι το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα, φθάνοντας την διαφορά μέχρι και στους είκοσι πόντους. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να μπει ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, μειώνοντας στην Γ’ περίοδο την διαφορά στους έξι πόντους, όμως η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο τέλος και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 83-69. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 25 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με το σκορ στο 3’ να είναι στο 5-4 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Έπειτα ακολούθησαν δέκα πόντοι για τους γηπεδούχους (από τέσσερις Βερεμένκο-Ντουρέν, δύο ο Σκίφιτς), με το σκορ να πάει στο 14-5. Στο 8’ το σκορ ήταν στο 19-12 και ένα λεπτό αργότερα στο 25-15. Με το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 28-17.

Οι Λαρνακείς μπήκαν στην Β’ περίοδο με δύο πόντους του Μπιγκς (30-17) με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τέσσερις πόντους από τους Τζάξον-Βον (30-21) λίγο πιο μετά. Στο 13’ το σκορ ήταν στο 34-23 ενώ στα επόμενα τέσσερα λεπτά η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη σημείωσε ακόμα εννέα πόντους (τέσσερις ο Βινάλες, τρεις ο Σκίφιτς, δύο ο Κούνας) με την διαφορά να φθάνει στους είκοσι (43-23). Ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος στην συνέχεια, καταφέρνοντας πριν το τέλος του ημιχρόνου να πετύχει οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, μειώνοντας σε 44-31.

Πιο καλά πατούσε ο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα στάδια του τρίτου δεκαλέπτου, όπου μέχρι το 22:30 σημείωσε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας την διαφορά στους οκτώ (46-38). Έπειτα ο Παντελή με λέι απ έκανε το 48-38, για να ακολουθήσουν τέσσερις πόντοι για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη από τους Τζάξον-Πέτερσον, οι οποίοι μείωσαν σε 48-42. Στο 24’ το σκορ ήταν στο 50-45, με τον Ντουρέν στο επόμενο λεπτό να σημειώνει τέσσερις πόντους (54-45). Στα τελευταία στάδια της περιόδου η ΑΕΚ ήταν καλύτερη. Μέχρι το 28’ το σκορ πήγε στο 60-47, ενώ με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι Λαρνακείς προηγούνταν με 64-50.

Έως το 32’ το σκορ είχε πάει στο 66-52, ενώ λίγο πιο μετά ο Σιζόπουλος με τρίποντο έκανε το 69-52 για την ΑΕΚ. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας σε 72-59. Μέχρι το 37’ το σκορ είχε πάει στο 78-67 ενώ με το φινάλε του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 83-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 44-31, 64-50, 83-69