Κεραυνός-ΑΕΛ 67-68: Η Βασίλισσα είναι εδώ!

Έδειξε ψυχή και πήρε σημαντική νίκη εκτός έδρας

Η ΕΚΑ ΑΕΛ έκανε την έκπληξη της 3ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 68-67 του Κεραυνού μέσα στον Στρόβολο, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Από νωρίς και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στο παρκέ, με τις διαφορές που τις χώριζαν στο σκορ να παραμείνουν σε μικρά επίπεδα διαφοράς. Με την λήξη της αναμέτρησης οι «γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν από τον Στρόβολο, με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντεόντρε Παρκς με 17 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με το σκορ να είναι στο 4-4 μέχρι το 2’, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 9-6, προτού ο Αμπουκάρ ισοφαρίσει με τρίποντο σε 9-9. Μέχρι το 7’ το σκορ πήγε στο 11-11, ενώ ακολούθησαν άλλοι τέσσερις πόντοι για τους γηπεδούχους (από δύο Αμπουκάρ-Χάγκινς) φέρνοντας το σκορ στο 15-11, με τον Παρκς στην συνέχεια να σημειώνει τρίποντο και να μειώνει στον ένα την διαφορά (15-14). Στην συνέχεια ο Κινγκ με τέσσερις πόντους έφερε το σκορ στο 19-14, ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Μάριος Γεωργίου με τρίποντο μείωσε σε 19-17.

Μέχρι το 11’ το σκορ πήγε στο 21-20 για τον Κεραυνό, με τους Κινγκ και Κεμπ να σημειώνουν από δύο πόντους έως το 13:15 και να φέρνουν το σκορ στο 25-20. Έπειτα η ΑΕΛ απάντησε με πέντε πόντους (τρίποντο ο Παρκς, δύο ο Πασιαλής) ισοφαρίζοντας σε 25-25, για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 15’ ο Κορωνίδης με τρίποντο (28-25). Έπειτα οι «γαλαζοκίτρινοι» με νέους πέντε πόντους (τρεις ο Παρκς, δύο ο Πασιαλής) πήραν προβάδισμα με 30-28. Στο 18:20 οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες σε 33-33, με τον Κεραυνό να είναι βελτιωμένος στην συνέχεια και να δημιουργεί διαφορά τεσσάρων πόντων έως το φινάλε του ημιχρόνου (38-34).

Θετικά ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η ΑΕΛ που μέχρι το 21:30 ισοφάρισε σε 40-40, ενώ ενάμιση λεπτό μετά το σκορ ήταν στο 45-45. Μέχρι τα μισά της περιόδου ο Κεραυνός με τέσσερις πόντους από τους Μιχαήλ και Χάγκινς έφερε το σκορ στο 49-45, για να απαντήσει η ΑΕΛ με τρεις πόντους (δύο ο Τάγκσλεϊ, ένα ο Κένταν) μειώνοντας σε 49-48. Έως το 28:30 ο Κεραυνός σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους με τους Μιχαήλ-Αμπουκάρ, φέρνοντας το σκορ στο 53-48, με τον Ηρακλή Πιττάκα να πετυχαίνει τέσσερις πόντους πριν την λήξη της περιόδου, μειώνοντας σε 53-52 για την ΑΕΛ.

Με πολύ καλή διάθεση μπήκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ που μέχρι το 32:30 σημείωσε εννέα πόντους (πέντε ο Τάγκσλεϊ, δύο ο Ράιτ) ενώ είχε δεχθεί δύο από τον Γουίλις, παίρνοντας προβάδισμα με 61-55. Στο 35’ ο Κορωνίδης με τρίποντο μείωσε για τον Κεραυνό σε 61-58, ενώ στο επόμενο δίλεπτο ο Γουίλις με τέσσερις πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στον Κεραυνό με 62-61. Λίγο αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα τρίποντο (Παρκς για ΑΕΛ, Κεμπ για Κεραυνό) με το σκορ να πάει στο 65-64, για να ισοφαρίσει ο Κένταν στο 38:30 με μία ελεύθερη βολή (65-65). Στο 39’ ο Κεμπ με δίποντο έφερε το σκορ στο 67-65 για τον Κεραυνό, με τον Ράιτ λίγο πριν την λήξη του αγώνα να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 68-67, δίνοντας την πολύ σημαντική νίκη στην ΑΕΛ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 38-34, 52-53, 67-68

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 8, Αμπουκάρ 13 (1), Χάγκιντς 12 (2), Γουίλις 11, Ριντ 2, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 6 (2), Κινγκ 8, Κεμπ 7 (1).

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ): Πιττάκας 8, Ράιτ 9 (1), Τάγκσλεϊ 13 (2), Παρκς 17 (4), Κένταν 11, Γεωργίου 6 (2), Πασιαλής 4, Γρίβας, Τζάξον.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία