Πέρασμα του ΑΠΟΕΛ από το Αυγόρου

Συνέχεια στην ανοδική πορεία με τον Κωνσταντινίδη

Εκτός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ όπου στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League η ομάδα της Λευκωσίας πέρασε νικηφόρα από το Αυγόρου, επικρατώντας της ΕΝΠ με 80-67. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την εξέλιξη του αγώνα, το οποίο έφθασε μέχρι τους 20 πόντους. Η ΕΝΠ πάλεψε και προσπαθούσε διαρκώς στο Β’ ημίχρονο να μειώσει και να μπει στην διεκδίκηση της νίκης, όμως ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα του. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κουεντίν Πίτερσον 22 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο καλά στο παιχνίδι και μέχρι το 4’ ήταν μπροστά με 11-4, για να μειώσει στην συνέχεια η ΕΝΠ με τρεις πόντους του Μπάλογκαν και δύο του Ρέι σε 11-9. Μέχρι το 6:30 οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ακόμα πέντε πόντους (τρίποντο ο Βον, δύο ο Πέτερσον) φέρνοντας την διαφορά στου επτά (16-9). Μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από έξι πόντους (22-15).

Πιο καλά μπήκε και στην Β’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ που μέχρι το 13:30 είχε προηγηθεί με 31-17. Η ΕΝΠ προσπάθησε να αντιδράσει πετυχαίνοντας πέντε πόντους (τρεις ο Ρέινς, δύο ο Μπάλογκαν) μειώνοντας σε 31-21 στο 14’, όμως στο επόμενο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν εννέα πόντους, ενώ δέχθηκαν ένα, με το σκορ να πηγαίνει στο 40-22. Με την ολοκλήρωση της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 48-29.

Πιο δυναμικά μπήκε στην τρίτη περίοδο η ΕΝΠ όπου μέχρι το 25’ πέτυχε δέκα πόντους, ενώ είχε δεχθεί τρεις, μειώνοντας σε 51-39. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν βελτιωμένοι και έφεραν ξανά την διαφορά στους δεκαοκτώ (59-41) ενώ έως το 28’ ακολούθησε ένα σερί οκτώ πόντων για τους «βυσσινί» (τέσσερις ο Μπάλογκαν, από δύο Ρέινς και Ρέι) μειώνοντας σε 59-49. Με το φινάλε του δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 62-51.

Με έξι πόντους από τον Ο’Μπρίαν μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ (68-51). Έπειτα η ΕΝΠ ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας έως το 37’ να μειώσει την διαφορά στους εννέα (72-63). Στο 38’ το σκορ ήταν στο 75-66, ενώ με το φινάλε του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 80-67.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 29-48, 51-62, 67-80