Τεράστιο διπλό Απόλλωνα στο Στρόβολο!

Επιβλήθηκε του Κεραυνού και έκανε βήμα τετράδας

Την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Κεραυνό πανηγυρίζει ο Απόλλωνας, ο οποίος στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League πέρασε νικηφόρα από το «Κώστας Παπαέλληνας», όπου επικράτησε με 82-76. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, όμως ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές στην συνέχεια και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 14 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος και πάλεψε μέχρι το τέλος του αγώνα για την νίκη, με τους «γαλάζιους» ωστόσο να διατηρούν το προβάδισμα τους και να φεύγουν από την Λευκωσία με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντόβιντας Ρέντικας με 17 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν επίσης οι Στέφανος Ηλιάδης (15 πόντοι, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασσίστ), Τράβον Χάρπερ (17 πόντοι, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Τζάβιον Ογκουνγέμι (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός που μέχρι το 4’ ήταν μπροστά με 12-1, με τον Απόλλων στο επόμενο τετράλεπτο να σημειώνει 14 σερί πόντους (έξι ο Ογκουνγέμι, από τέσσερις οι Χάρπερ-Ρέντικας) παίρνοντας προβάδισμα με 15-12. Μέχρι το 9:30 οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 20-17, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου ο Απόλλων μείωσε σε 20-19.

Με δύο πόντους του Νέυλορ ξεκίνησε την Β’ περίοδο ο Απόλλων, με τον Κεραυνό να απαντάει με τέσσερις πόντους του Χάγκινς έως το 12’ (24-21). Δύο λεπτά πιο μετά ο Απόλλων ήταν μπροστά με 29-28, ενώ ακολούθησε ένα σερί έντεκα πόντων για τους φιλοξενούμενους (πέντε ο Ογκουνγέμι, τέσσερις ο Ρέντικας, δύο ο Ηλιάδης), με το σκορ να πηγαίνει στο 40-28. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το σκορ είχε οδηγηθεί στο 46-36.

Έως το 22’ ο Απόλλων σημείωσε τέσσερις πόντους (τρεις ο Στέφανος Ηλιάδης, ένα ο Νέυλορ) και πήρε προβάδισμα με 50-36. Στο επόμενο τρίλεπτο ο Κεραυνός μείωσε σε 53-44, ενώ στο 28’ το σκορ ήταν στο 55-49. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι «γαλάζιοι» ήταν μπροστά με 61-55.

Από έξι πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες έως το 33:20, με το σκορ να πηγαίνει στο 67-61. Έπειτα οι Ρίντ και Χάγκινς πέτυχαν από δύο πόντους και μείωσαν σε 67-65 για τον Κεραυνο, ενώ στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ακόμα έντεκα ακόμα πόντους (οκτώ ο Χάρπερ, δύο ο Ογκουνγέμι, ένα ο Στέφανος Ηλιάδης) φέρνοντας το σκορ στο 78-65, στο 37’. Έπειτα ο Κεραυνός αντέδρασε και στο επόμενο δίλεπτο απάντησε με εννέα πόντους (τέσσερις ο Χάγκινς, τρίποντο ο Ριντ, δύο ο Τσάνελς) μειώνοντας σε 78-74. Στο 39:30 ο Ρέντικας με κάρφωμα έφερε τον Απόλλωνα μπροστά με έξι πόντους (80-74). Έπειτα ο Χάρπερ με δύο ελεύθερες βολές έφερε το σκορ στο 82-74, ενώ ο Τσάνελς με λέι απ διαμόρφωσε το τελικό 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 36-46, 55-61, 76-82