Η ατσαλένια θέληση της Ομόνοιας

Η προσπάθεια ήταν πολύ μεγάλη για το «τριφύλλι» και έφτασε σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη

Τι και αν η Ομόνοια κυνηγούσε το σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον ΑΠΟΕΛ; Οι παίκτες του Νικόλα Παπαδόπουλου δεν το έβαλαν κάτω, προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, έβγαλαν δυνατές άμυνες, πάλευαν στην επίθεση και τελικά με την ατσαλένια θέλησή τους… δικαιώθηκαν!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ομόνοια ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Πέρασε για λίγο μπροστά στο σκορ, όμως ο ΑΠΟΕΛ επανήλθε και προηγείτο με 3 πόντους, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος (60-57). Εκεί ήρθε ο Γκάρνετ για να βάλει ένα μεγάλο τρίποντο και να ισοφαρίσει. Ο Γκραντ του ΑΠΟΕΛ κερδίζει φάουλ και βάζει τη μία μόνο βολή για να ξαναδώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Γκρίφιν με ένα νέο μεγάλο τρίποντο βάζει την Ομόνοια μπροστά με 2 πόντους, κερδίζοντας και φάουλ! Ο Γκράχαμ προσπάθησε να ισοφαρίσει με τρίποντο στο τέλος χωρίς επιτυχία και η Ομόνοια πήρε τη νίκη.

Η προσπάθεια ήταν πολύ μεγάλη για το «τριφύλλι» και έφτασε σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, μετά από την εκτός έδρας επικράτηση επί της ΕΘΑ. Το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο, όμως από τις πρώτες πέντε αγωνιστικές μας έχει χαρίσει ιδιαίτερες στιγμές. Αλλά για αυτό θα μιλήσουμε κάποια άλλη στιγμή…