ΕΝΠ-Κεραυνός 77-78: Κρίθηκε στον πόντο

Δύσκολη επικράτηση για την ομάδα του Στροβόλου

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο τέταρτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος επικράτησε πολύ δύσκολα της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 78-77, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα στο πιο μεγάλο μέρος του αγώνα, με την ΕΝΠ ωστόσο να διατηρεί σε μικρά επίπεδα την διαφορά, καταφέρνοντας στην τέταρτη περίοδο να πάρει προβάδισμα να παλέψει μέχρι το τέλος για την νίκη. Ωστόσο οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν συγκεντρωμένοι και έφυγαν νικητές από το Αυγόρου. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Λαμάρκους Ριντ με 19 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στο 2’ το σκορ ήταν στο 4-2 υπέρ της ΕΝΠ, ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Κεραυνός με έντεκα σερί πόντους (δύο τρίποντα ο Θεοχαρίδης, ένα τρίποντο ο Ριντ, δύο πόντους ο Τσάνελς) προηγήθηκε με 13-6. Στο 7’ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 22-10, με την ΕΝΠ στην συνέχεια να σημειώνει τρεις πόντους με τον Μπάλογκαν και να μειώνει σε 22-13. Με το τέλος της περιόδου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 23-18.

Με τέσσερις πόντους από τους Μπάλογκαν-Ρέινς ξεκίνησε την β’ περίοδο η ΕΝΠ, μειώνοντας σε 23-22 στο 11’. Στο επόμενο δίλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (25-24) ενώ στην συνέχεια ο Έβανς με λέι απ έδωσε προβάδισμα στην ΕΝΠ (26-25). Μέχρι το 18’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 31-30, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Θεοχαρίδης με τρίποντο έφερε την διαφορά στους τέσσερις (34-30). Πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Μπάλογκαν με τρίποντο μείωσε σε 34-33.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στην Γ’ περίοδο ο Κεραυνός όπου μέχρι το 23’ πέτυχε επτά πόντους (τρεις ο Χάγκινς, από δύο οι Ριντ-Γουίλις) φέρνοντας την διαφορά στους οκτώ (41-33). Μέχρι τα μισά της περιόδου η ΕΝΠ μείωσε σε 43-39, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι με πέντε πόντους (τρεις ο Τσάνελς, δύο ο Θεοχαρίδης) έφεραν το σκορ στο 48-39. Στο 36:30 ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 51-40, ενώ ακολούθησαν οκτώ πόντοι από τον Έβανς, που μείωσε στο 38:30 σε 51-48 για την ΕΝΠ. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Κερυανός ήταν μπροστά με 53-30.

Νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τρισόκκας με λέι απ μείωσε σε 53-52, ενώ μέχρι το 32’ η ΕΝΠ ισοφάρισε σε 55-55. Ακολούθησαν έξι πόντοι για τον Κεραυνό (τέσσερις ο Τσάνελς, δύο ο Κινγκ με το σκορ να πηγαίνει στο 61-55, ενώ στο 34’ το σκορ ήταν στο 63-58. Ακολούθησαν δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Φίλερ-Ρέι, με την ΕΝΠ να παίρνει προβάδισμα με 64-63. Στο 36’ το σκορ ήταν στο 66-66, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Χάγκινς με τρεις πόντους, έδωσε προβάδισμα στον Κεραυνό με 69-66. Έπειτα ακολούθησαν έξι πόντοι για την ΕΝΠ (από τρεις οι Έβανς-Φίλερ), με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 72-69. Μέχρι το 38’ η Ένωση ήταν μπροστά με 75-70, ενώ στην συνέχεια ο Γουίλις με δύο πόντους και ο Τσάνελς με μία ελεύθερη βολή, μείωσαν σε 75-73. Λίγο αργότερα ο Φίλερ με λέι απ έφερε την διαφορά στους τέσσερις για την ΕΝΠ (77-73), ενώ μέχρι το 39:30 ο Χάγκινς με μία ελεύθερη βολή και ο Ριντ με λέι απ μείωσα για τον Κεραυνό σε 77-76. Στην επόμενη επίθεση της η ΕΝΠ αστόχησε με τον Ρέινς, με τον Χάγκινς να σημειώνει λέι απ με τον Χάγκινς 8’’ πριν το τέλος, παίρνοντας την νίκη με 78-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 33-34, 50-53, 77-78