Κεραυνός-ΑΕΚ 70-69: Το ντέρμπι του Κορωνίδη

Στα σημεία η ομάδα του Στροβόλου επικράτησε

«Ερυθροκίτρινο» βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, με τον Κεραυνό να φεύγει νικητής από το στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας», ο οποίος επικράτησε της Πετρολίνα ΑΕΚ πολύ δύσκολα με 70-69. Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική σε όλη της την διάρκεια. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα. Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή, καταφέρνοντας να προηγηθεί μέχρι και με 16 πόντους διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος, καταφέρνοντας αρχικά να μειώσει την διαφορά στο σκορ λίγο πριν το τέλος να κάνει την ανατροπή και να φύγει με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 18 πόντους (6 ριμπάουντ). Πιο σημαντικός παίκτης για τον Κεραυνό ήταν ο Άρης Κορωνίδης, ο οποίος με τα δύο τρίποντα που σημείωσε στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα έδωσε την νίκη στην ομάδα του Στροβόλου.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Κεραυνό στο 5’ να προηγείται με 7-6, ενώ δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 10-9 υπέρ της ΑΕΚ. Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν επτά πόντους (τέσσερις ο Ντουρέν, τρίποντο ο Γκίμπσον) οδηγώντας το σκορ στο 17-9. Μέχρι το 9:30 ο Κεραυνός απάντησε με έξι πόντους (τρεις ο Γουίλις, δύο ο Στυλιανού, ένα ο Τσάνελς) μειώνοντας σε 17-15. Πριν το τέλος της περιόδου ο Ντουρέν με δύο ελεύθερες βολές έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (19-15).

Με λέι απ του Ντουρέν ξεκίνησε την β’ περίοδο η ΑΕΚ (21-15) με το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να απαντά με τέσσερις πόντους από τους Στυλιανού-Θεοχαρίδη, μειώνοντας σε 21-19 μέχρι το 12’. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 23-23, ενώ στο 6’ το σκορ ήταν στο ισόπαλο 24-24. Μέχρι το 18’ οι δύο ομάδες ήταν ξανά ισόπαλες, με 29-29, για να ακολουθήσει τρίποντο του Μπάρκερ και δύο ελεύθερες βολές του Αμπουκάρ, όπου έδωσαν προβάδισμα στον Κεραυνό με 34-29 μέχρι το 18:30. Έως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Μπιγκς με τέσσερις πόντους μείωσε σε 34-33.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη που μέχρι το 24:30 σημείωσε δεκαεπτά πόντους (επτά ο Σκίφιτς, πέντε ο Ντουρέν, τρεις ο Γκίμπσον δύο ο Στιούαρντ) με το σκορ να πηγαίνει στο 50-34. Ακολούθως ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος και μέχρι το 28’ μείωσε την διαφορά στους δέκα (52-42), με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη έως το τέλος της περιόδου και να αυξάνει την διαφορά στους δεκατέσσερις (58-44).

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ ο Κεραυνός στα πρώτα στάδια της δ’ περιόδου, όπου μέχρι το 32:30 σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 60-52. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να είναι στο 65-56 στο 35’. Δύο λεπτά πιο μετά το σκορ οδηγήθηκε στο 67-60, ενώ στο 37:30 ο Μπάρκερ με δύο ελεύθερες βολές μείωσε στους πέντε την διαφορά (67-62). Στο 38’ ο Μαντοβάνης με λέι απ έκανε το 69-62, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κορωνίδη και δύο ελεύθερες βολές του Μπάρκερ, μειώνοντας στους δύο την διαφορά (69-67) στο 38:30. Στο 39:15 o Ντουρέν δοκίμασε το σουτ, όμως ήταν άστοχος και 15’’ μετά ο Κορωνίδης με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Κεραυνό με 70-69! Η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία της επίθεση, με τον Κεραυνό να φεύγει νικητής από το γήπεδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 34-33, 44-58, 70-69