Κεραυνός-ΕΝΠ 96-77: Άνετη επικράτηση στο Στρόβολο

Δίκαιη νίκη στο «Κώστας Παπαέλληνας»

Την έκτη του νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε ο Κεραυνός στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, όπου επικράτησε στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 96-77.

Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη. Ο Μο Αμπουκάρ αναδείχθηκε ως ο ACS MVP of the game, σημειώνοντας 18 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με ένα σερί δέκα πόντων ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός (έξι ο Αμπουκάρ, από δύο οι Κινγκ-Ριντ) ενώ στο 6’ το σκορ ήταν στο 17-10 υπέρ των γηπεδούχων. Έπειτα ακολούθησαν έξι πόντοι για τους φιλοξενούμενους (από δύο Μάρκου, Ρέι, Ρέινς) μειώνοντας σε 17-16, στο 7’. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και μέχρι την συμπλήρωση της περιόδου σημείωσε εννέα πόντους ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να πηγαίνει στο 26-18.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ ο Κεραυνός, στα πρώτα στάδια της Β’ περιόδου. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 12:30 πέτυχαν δέκα πόντους, ενώ είχαν δεχθεί τρεις, με την διαφορά να πηγαίνει στους δεκαπέντε (36-21). Στα επόμενα δυόμιση λεπτά το σκορ ήταν στο 41-28, ενώ λίγο πιο μετά ο Μάρκου με τρίποντο μείωσε στους δέκα για την ΕΝΠ (41-31). Στο 18’ το σκορ ήταν στο 47-37, με τον Κορωνίδη στην συνέχεια να ευστοχεί στο τέταρτο του τρίποντο (σε τέσσερις προσπάθειες), φέρνοντας το σκορ στο 50-37. Με το τέλος του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 54-39.

Με πέντε πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΝΠ (τρίποντο ο Μπάλογκαν, δύο ο Έντουαρντ) μειώνοντας στους δέκα την διαφορά (54-44). Έπειτα ακολούθησε ένα σερί οκτώ πόντων για τον Κεραυνό (από τρεις Αμπουκάρ-Γουίλις, δύο ο Χάγκινς) με το σκορ να πάει στο 62-44, ενώ στο 26’ το σκορ ήταν στο 69-48. Στο 28’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 76-41 και με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 83-53.

Η ΕΝΠ μπήκε πιο καλά στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας έως το 33:30 να σημειώσει εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 85-62. Ενάμιση λεπτό πιο μετά ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 90-62, ενώ στο 37’ το σκορ ήταν στο 93-67. Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 96-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 54-39, 83-53, 96-77

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ, Αμπουκάρ 18 (2), Κινγκ 15 (1), Χάγκινς 18 (4), Ριντ 6, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 12 (4), Κοιλαράς, Ελευθερίου 5, Τσάνελς 12, Γουίλις 10.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 9 (1), Ρέι 9 (1), Πίγκραμ 8 (2), Ρέινς 13 (1), Μπάλογκαν 14 (4), Τρισόκκας 4, Σολωμού, Παπαδόπουλος 4, Στυλιανού, Χαραλάμπους 9 (3), Έντουαρντ 7.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση