«Ερυθροκίτρινο» το ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ Γυναικών

Μεγάλη νίκη με 78-25 για τον Κεραυνό κόντρα στην ΕΝΑΔ

Την κατάκτηση του ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ Γυναικών 2018 πανηγυρίζει ο Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε το απόγευμα της Κυριακής (14/10) της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 78-25, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Λευκόθεο Στάδιο.

Η ομάδα του Στροβόλου ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίες του αγώνα ήταν οι Σοφία Θεολόγου (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Ζώη Αθανασίου (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να προηγηθεί με 21-8. Μέχρι το 15’ το σκορ οδηγήθηκε στο 30-8, ενώ με το φινάλε του ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινες» σημείωσαν οκτώ ακόμα πόντους (38-8).

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ΕΝΑΔ στην Γ’ περίοδο, με τον Κεραυνό ωστόσο να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Στροβόλου να προηγείται με 53-21. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ήταν ξανά ανώτερος, καταφέρνοντας με την λήξη του αγώνα να πάριε την νίκη με τελικό σκορ 78-25.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-0, 38-8, 53-21, 78-25

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Θεολόγου 15, Ρουσσάκη 9 (3), Κωνσταντίνου 6, Πιτσιλλίδου 6, Έιβερι 6, Αθανασίου 14, Κουρσάρη 2, Νικολάου 6, Κυριάκου 8, Νικόλα 6.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τάκης Μιραλλάης): Φραγκέσκου 2, Κουζάλη 1, Μ. Καλλιάνου 3, Χ. Καλλιάνου 13 (2), Κονομή 6 (2), Πασχαλίδου, Κ. Καραμπατάκη.