Κύπρος-Μονακό 76-64: Πέρασε στον τελικό και βλέπει άνοδο

Την Κυριακή στις 20:30 ο τελικός

Η Εθνική Κύπρου πέτυχε πολύ σημαντική νίκη στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε του Μονακό με 76-64, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσει την κατάκτηση της 1ης θέσης και του χρυσού μεταλλίου, παράλληλα με την μία θέση που οδηγεί στην Β’ Κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν κατά κύριο λόγο ισορροπημένο με την έναρξη του. Η Κύπρος ωστόσο είχε μία ελαφριά υπεροχή, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου να είναι μπροστά στο σκορ με 19-17. Παρόμοια ήταν η εικόνα που είδαμε και στην δεύτερη περίοδο, με την κυπριακή ομάδα να έχει ξανά ελαφριά υπεροχή, η οποία της έδωσε προβάδισμα με 32-25 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την Κύπρο να σημειώνει 24 πόντους και το Μονακό 23, με το σκορ να οδηγείται στο 56-48 υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Στην Δ’ περίοδο η ομάδα του Μιχάλη Μιχαήλ ξεκίνησε πιο δυνατά, καταφέρνοντας μέχρι το 35’ να φέρει το σκορ στο 68-52. Η ολοκλήρωση του αγώνα βρήκε την Εθνική Κύπρου να πανηγυρίζει την νίκη με τελικό σκορ 76-64.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν ο Πόλυς Ηλιάδης, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους (5 τρίποντα, (6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και ο Γιώργος Τρετιακόβ με 22 πόντους (13 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο τελικός του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (29/7) στις 20:30 ώρα Κύπρου, απέναντι στην γηπεδούχα ομάδα του Κοσόβου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 32-25, 56-48, 76-64