Ορισμός του ντέρμπι και νίκη της ΑΕΚ στις λεπτομέριες

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στην Volley League

Μια ακόμα διαφήμιση για το βόλεϊ στο Μετς με την ΑΕΚ να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 3-2 για την 3η αγωνιστική της Volley League.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στην Volley League. Στο κλειστό του Μετς η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν ως το τέλος και τη νίκη να την παίρνει η Ένωση με 3-2 (18-25, 25-22, 19-25, 25-19, 15-13), σε ένα ματς διαφήμιση για το βόλεϊ.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν με νίκη το πρωτάθλημα, καθώς την δεύτερη αγωνιστική (η πρώτη έχει αναβληθεί) είχαν ρεπό, ενώ οι... πράσινοι για δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι έχασαν στο πέμπτο σετ, έχοντας ως συγκομιδή 2 βαθμούς.

Μία σου και μία μου...

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή, στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με τον Ράπτη σε πολύ καλή βραδιά κατάφεραν να κάνουν με άνεση το 0-1. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Λάππα να έχει πάρει τη θέση του Μότα κερδίζοντας κρίσιμους πόντους ισοφάρισαν.

Το ίδιο συνεχίστηκε και στα επόμενα δύο σετ, με το τρίτο να το κατακτά εύκολα ο Παναθηναϊκός και το τέταρτο επίσης εύκολα η ΑΕΚ, σε μια αναμέτρηση που πραγματικά είχε όμορφες φάσεις που σίγουρα άφησαν ικανοποιημένους όσους ήταν στο γήπεδο ή το είδαν από την τηλεόραση.

Συνεχόμενα λάθη και από το 10-12 νίκη για Ένωση

Και έτσι φτάσαμε στο πέμπτο και τελευταίο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως το 4-4 και τους «πράσινους» να παίρνουν ένα προβάδισμα δύο πόντων (4-6) το οποίο και κράτησαν μέχρι και το 8-10, όταν οι «κιτρινόμαυροι» με επίθεση του Παπαδόπουλου και άσο του Κουλοχέρη ισοφάρισαν βάζοντας «φωτιά» στο Μετς.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και με επίθεση Πελεκούδα και Μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Στοΐλοβιτς έκαναν το 10-12 δείχνοντας έτοιμοι για τη νίκη. Η Ένωση όμως είχε άλλη άποψη και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων της πήρε την μεγάλη νίκη αφού αρχικά ισοφάρισε με επίθεση του Παπαδόπουλου και μπλοκ του Κανέλλου στον Πελεκούδα.

Στο 12-13 ωστόσο ένα λάθος σερβίς του Γαλιώτου, μια διπλή μπαλιά του Γιάκομπσεν και μια λάθος επίθεση από Γιορντάνοφ έκαναν το 15-13 δίνοντας στην ΑΕΚ την μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπαδόπουλος με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Κανέλλος με 15 και Στοΐλοβιτς με 13. Για τους ηττημένους ο Ράπτης είχε 22 και για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν εξαιρετικός με τον Γιορντάνοφ να έχει 16, τον Πανταλέων 13 και τον Πελεκούδα 10.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βουδούρης.

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-22, 19-25, 25-19, 15-13)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (μπλοκ), Στοΐλοβιτς 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κανέλλος 15 (9/9 επ., 6 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Λιόκα 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος 16 (13/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (5/11 επ., 56% υπ. - 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 71% υπ. - 29% άριστες), Πανταλέων 13 (7/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ράπτης 22 (16/37 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 18% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ. - 26% άριστες), Γαλιώτος.

Πηγή:gazzetta.gr

A1: Τελευταία Ενημέρωση