Πανηγυρική πρόκριση για ΑΟ Θήρας

Με νέα νίκη με 3-0 σετ στην Τσεχία επί της Μπρο ο ΑΟ Θήρας προκρίθηκε στους «16» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών.

Ο ΑΟ Θήρας νίκησε 3-0 την Μπρνο την Τσεχία στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και, σε συνδυασμό με τη νίκη με το ίδιο σκορ στο πρώτο ματς την προηγούμενη εβδομάδα στη Σαντορίνη, προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα ήταν απόλυτη κυρίαρχος και στα τρία σετ και δεν αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα και πλέον περιμένει μία εκ των Κουουσάμο ή Ουίπεστ.

Η Καταρίνα Πίλεπιτς με 16 πόντους και 54% αποτελεσματικότητα (15/28) ηγήθηκε της επίθεσης του ΑΟ Θήρας, με την Εύα Μερτέκη να προσθέτει 11 πόντους.

Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς κυριάρχησε πάνω στο φιλέ με 11 μπλοκ, με την Εμμανουηλίδου να έχει 4 και 5 πόντους αντίστοιχα.