Αναγέννηση-ΑΠΟΕΛ 3-2: «Πράσινο» το ντέρμπι

Κέρδισε και ξέφυγε τέσσερεις βαθμούς από τους «γαλαζοκίτρινους».

Σπουδαίος αγώνας από κάθε άποψη έγινε στη Σάλα Δερύνειας (σ.σ, είχε την τιμητική της την Παρασκευή) όπου για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε με 3-2 το ΑΠΟΕΛ και ξέφυγε τέσσερεις βαθμούς από τους «γαλαζοκίτρινους».

Οι δυο ομάδες θα δώσουν μάχη το 2019 για την τετράδα ενώ και οι δυο αυτή τη στιγμή βρίσκονται εντός στόχων. Η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε την έδρα, όμως το ΑΠΟΕΛ έχασε για δεύτερο σερί αγώνα με 2-3 σετ.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και είχε σταθερά το προβάδισμα 11-09 και 16-12 για να επικρατήσει σε 23 λεπτά 25-18 ανοίγοντας το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να επιβληθεί.

Οι «πράσινοι» με φόρα από το πρώτο σετ συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο δεύτερο. Η ομάδα του Μέλκα είχε σταθερά προβάδισμα τριών πόντων 13-10, 16-13. Το ΑΠΟΕΛ όμως ανασυντάχθηκε και κατάφερε να μείνει ζωντανό στο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» γύρισαν τα δεδομένα και αφού έφεραν το σετ στους έξτρα πόντους κέρδισαν 25-27 σε 30 λεπτά ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε ένα κομβικό σημείο.

Η ομάδα της Δερύνειας προηγήθηκε στο τρίτο σετ 08-03 αφού ξεκίνησε εντυπωσιακά με κορυφαίους τους Ντεσποτόφσκι και Τοντόροβιτς. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και μείωσε σε 16-14 δίνοντας άλλη διάσταση στο σετ. Η ομάδα της Δερύνειας όμως άντεξε και πήρε το σετ 25-20 γράφοντας το 2-1 σε 28 λεπτά.

Κλειστό ήταν το τέταρτο σετ αφού καμιά εκ των δυο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Αναγέννηση είχε το ελαφρύ προβάδισμα 08-06 και 16-15. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 22-22 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν 26-26, αλλά το ΑΠΟΕΛ φάνηκε πιο ψύχραιμο κερδίζοντας 29-27 ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το σετ διήρκησε 35 λεπτά.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τάι – μπρέικ με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 08-07, αλλά η Αναγέννηση είχε περισσότερες δυνάμεις και πήρε το σετ 15-11 κερδίζοντας με 3-2 σετ.

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΑΠΟΕΛ 3-2 (25-18, 25-27, 25-20, 27-29, 15-11)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Τόφιας, Ντεσποτόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Φελάχογλου, Ντουβαρτζί.

ΑΠΟΕΛ (Λ. ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή.