Οι «αετοί» πέρασαν και από την Πάφο

Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ – BENFICA LISBOA 0-3 (20-25, 20-25, 15-25)

Οι «αετοί» της Λισαβώνας ήταν «αρπαχτικά» και στην Πάφο. Η Benfica Lisboa με δεύτερη νίκη επί του Green Air Παφιακού με 3-0 προκρίθηκε στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup Ανδρών στερώντάς την από την ομάδα μας.

Πλήρης ισοδυναμία με την έναρξη του πρώτου σετ, αφού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 08-08, άνκαι η ομάδα του Βαμβατσούλη προηγήθηκε 04-02. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν 12-15 σε κομβικό σημείο του σετ και διατηρούσαν το +3 14-17 . Οι «μπλε» προσπάθησαν αλλά οι «αετοί» είχαν τις λύσεις και εξασφάλιζαν πόντους -16-22 δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο το έργο των παικτών του Βαμβατσούλη. Οι «κόκκινοι» της Λισαβώνας κέρδισαν τελικά με 20-25 σε 29 λεπτά παρά τη μεγάλη προσπάθεια του Green Αir Παφιακού στα τελικά στάδια του σετ.

Ο Green Air Παφιακός πάλεψε στο δεύτερο σετ, αλλά οι Πορτογάλοι έβρισκαν τις λύσεις και προηγούνταν 07-10. Η πορτογαλική ομάδα όμως κατάφερε να ξεφύγει 09-14 με το πορτογαλικό προβάδισμα ασφαλείας να παραμένει 10-15. Η ομάδα της Πάφου ήθελε να μείνει στον αγώνα αλλά η Benfica ήταν πάντα πιο αποτελεσματική. Μοιραία το σκορ ανέβηκε στο 16-23 για τους «αετούς». Οι παίκτες του Βαμβατσούλη έκαναν εκ νέου την προσπάθειά τους όπως στο πρώτο σετ αλλά έχασαν με 20-25 σε 23 λεπτά. Το 0-2 έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup στην ομάδα της Λισαβώνας.

Η ομάδα της Benfica μπήκε πολύ καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 02-07, ωστόσο ο Green Air Παφιακός δεν τα έβαλε κάτω και μείωσε σε 08-11 επιδιώκοντας κάτι καλύτερο για τη συνέχεια του σετ. Ωστόσο, ο Green Αir Παφιακός δεν άντεξε και έχασε με 15-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.

Green Αir ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Δ. ΒΑΜΒΑΤΣΟΥΛΗΣ): Ευσταθίου, Οικονομίδης,Χους, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης, Ουϊλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Ανδρέου, Μαυρομμάτης, Σκορδής, Σαββίδης.

BENFICA LISBOA(ΜΑΡΣ): Ντα Σίλβα,Ρέις Λόπες, Oυλφστατάτερ, Λόπες, Ολιβέϊρα, Ονόρε – Λίμπερο: Κάσας. – Αλλαγές: Αραούχο, Ουϊντερς, Μάρτινς, Τσβετίτσιανιν.