«Παλληκάρι» ο Green Air Παφιακός

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (25-21, 25-27, 23-25, 17-25)

Παλληκαρίσσια νίκη πέτυχε μέσα στη Δερύνεια ο Green Air Παφιακός που με «μισή» ομάδα αφού έλειπε ο αρχηγός Άνθιμος Οικονομίδης και αποβλήθηκε στο δεύτερο σετ ο Κωνσταντίνος Ευσταθίου επιβλήθηκε της Αναγέννησης με 3-1 σετ με ανατροπή μάλιστα στο σκορ. Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Oι Παφίτες μετά την ήττα από την Ομόνοια επέστρεψαν για τα καλά στη διεκδίκηση ψηλών θέσεων. Η Αναγέννηση που ήταν ισάξια έχασε για δεύτερη σερί φορά και οπισθοχώρησε.

Οι δυο ομάδες πίεσαν στο φιλέ στην αρχή του πρώτου σετ, αλλά η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Green Air Παφιακού και προηγήθηκε 11-08. Με αιχμή τον Άκη Ασπιώτη οι Παφίτες ισοφάρισαν σε 13-13 αφού οι Δερυνειώτες δεν βρήκαν αντίδοτο στα καρφιά του. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν για μεγάλο διάστημα κτυπώντας συνεχώς από τον κεντρικό άξονα. Με δυο εξαιρετικές άμυνες από πλευράς Αναγέννησης και μια φοβερή πλάσα από τον Τοντόροβιτς οι «πράσινοι» ξέφυγαν 22-19 με τον Αποστόλου να τελειώνει το σετ 25-21 για την Αναγέννηση που προηγήθηκε με 1-0.

Εξαιρετικό σετ

Πλήρης ισοδυναμία στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Από τους «πράσινους» έκανε αισθητή παρουσία ο Αργκίλαγος, ενώ ο Green Air Παφιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Αναγέννησης. Η ομάδα του Μέλκα με τον Αποστόλου αποσπάστηκε 11-09, αλλά οι παίκτες του Βαμβατσούλη με μικρό σερί 04-00 προηγήθηκε 11-13, αλλά η Αναγέννηση αντέδρασε και προηγήθηκε 16-15. Την ίδια ώρα αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες ο Κωνσταντίνος Ευσταθίου. Ωστόσο, δυο φορές το διπλό μπλοκ του Green Air Παφιακού με Χους και Κνέζεβιτς σταμάτησε τον Αργκίλαγος με αποτέλεσμα οι Παφίτες να προηγηθούν 22-20. Η Αναγέννηση έφερε το σετ στα ίσια 24-24, αλλά με άσο ο Green Air Παφιακός πήρε το σετ με 27-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Green Air Παφιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 05-01 στο τρίτο σετ, αλλά η Αναγέννηση ανασυντάχθηκε και με πόντους από τον Τόφια έφερε το παιχνίδι στον πόντο 09-08 για τους Παφίτες. Η ομάδα του Βαμβατσούλη με άσο του νεαρού πασαδόρου Μαυρομμάτη διατήρησε μια σταθερή διαφορά 13-10. Η παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη ο Αργκίλαγος όμως είχε άλλη γνώμη και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 18-18. Στη συνέχεια οι εναλλαγές στην πρωτοπορία διαδέχονταν η μια την άλλη με τον Green Air Παφιακό να προηγείται 24-22 και να κερδίζει τελικά με 25-23 ανατρέποντας το σκορ αφού προηγήθηκε 2-1 σετ.

Ο ‘Ακης Ασπιώτης πήρε την ομάδα πάνω του και έδωσε προβάδισα τριών πόντων στους «μπλε» στο τέταρτο σετ 03-06. Η Αναγέννηση όμως έκλεισε την ψαλίδα της διαφοράς 07-08, αλλά ο Ασπιώτης πάλι «χτύπησε» και οι Παφίτες είχαν προβάδισμα 11-08, αφού η Αναγέννηση είχε πρόβλημα στην άμυνα. Με φοβερό μπλοκ που σταμάτησε τον Αργκίλαγος ο Green Air Παφιακός ξέφυγε 18-11 δείχνοντας το αφεντικό του σετ. Ο αρχηγός του Green Air Παφιακού Νικόλας Κωνσταντινίδης οδηγούσε σε αυτό το σημείο την ομάδα του που πήρε σκορ ασφαλείας 22-15 για να τελειώσει το σετ ο Ασπιώτης με άσο 25-17 για τους Παφίτες.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Τόφιας, Ντεσποτόφσκι, Αποστόλου, Φελάχογλου, Αργκίλαγος, Τοντόροβιτς – Λίμπερο1 :Παπαϊωάννου – Λίμπερο 2: Πέτρου – Αλλαγές: Στέκας ,Καραγιάννης.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Δ. ΒΑΜΒΑΤΣΟΥΛΗΣ):Μαυρομμάτης, Χους, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης, Ουϊλιαν, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Ανδρέου, Κωνσταντινίδης, Μασιάς