Πήρε το ντέρμπι η Ολυμπιάδα επί του Απόλλωνα

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 2-3 (25-23, 20-25, 20-25, 25-20, 14-16)

Σε ένα αγώνα που τα είχε όλα με σασπένς και συνεχείς ανατροπές η Ολυμπιάδα Ν. κέρδισε με 3-2 τον Απόλλωνα στο «Απόλλων Αρένα» και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι όπως άλλωστε αναμενόταν, αλλά οι δυο ομάδες ήθελαν το τρίποντο αφού πλέον νιώθουν και την ανάσα του Korantina Homes Παφιακού. Για τον Απόλλωνα η ήττα είναι νέο πισωγύρισμα αφού είναι η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας. Χαρακτηριστικό του ντέρμπι ότι τρία σετ ολοκληρώθηκαν με 25-20.

Οι «ανοικτοί λογαριασμοί» που άφησαν οι δυο ομάδες από τον αγώνα της πρεμιέρας συνεχίστηκαν και στο πρώτο σετ. Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισοδύναμος με τον Απόλλωνα να κερδίζει 25-23 και να παίρνει το ψυχολογικό προβάδισμα του 1-0 σετ.

Η Ολυμπιάδα απάντησε στο προβάδισμα του Απόλλωνα στο δεύτερο σετ, αφού ήταν ανώτερη και κέρδισε 25-20 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι στο «Απόλλων Αρένα».

Η ομάδα της Νεάπολης πήρε τα πάνω της και στο τρίτο σετ κατάφερε να επιβληθεί ξανά με 25-20 και να ανατρέψει τα δεδομένα προηγούμενη με 2-1 σετ.

Οι αμαζόνες του Απόλλωνα δεν παραδόθηκαν και οδήγησαν το ντέρμπι σε τάι – μπρέικ αφού κέρδισαν με 25-20 στο τέταρτο σετ και ισοφάρισαν σε 2-2.

Το τάι – μπρέικ ήταν πολύ θεαματικό με την Ολυμπιάδα να κερδίζει 16-14 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Aγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι, Ιωαννίδου, Πέρεθ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο: Ζακχαίου – Αλλαγές: I. Σιμανόφσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. : Μορόνου, Γκούντγουορθ, Πέτρου,Χαραλάμπους, Χέρβεϊ, Γεωργιάδου – Λίμπερο: Koύτα. – Αλλαγές: Οικονομίδου.

Εντυπωσιακός ο Κorantina Homes Παφιακός

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (15-25, 21-25, 13-25)

Εντυπωσιακός ο Κorantina Homes Παφιακός πέρασε με σχετική άνεση από την Τεχνική Σχολή Αυγόρου επικρατώντας του ΘΟΙ με 3-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι «μπλε» με 10 βαθμούς βλέπουν πιο ψηλά πλέον. Το ΘΟΙ που ήταν ενισχυμένο και με τρίτη ξένη δεν τα κατάφερε χάνοντας ακόμα ένα παιχνίδι και μένοντας στην 8η θέση. Ο αγώνας έγινε ενώπιον 60 θεατών.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Korantina Homes Παφιακός στο πρώτο σετ και αφού δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης κέρδισε το πρώτο σετ 25-15 και προηγήθηκε.

Στο δεύτερο σετ το ΘΟΙ ήταν ισοδύναμο, αλλά και πάλι ο Korantina Ηomes Παφιακός ήταν καλύτερος στα σημεία αυτή τη φορά κερδίζοντας 25-21 αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά του.

Η Παφιακή ομάδα ήταν πολύ ανώτερη στο τρίτο σετ επιβλήθηκε με 25-13 κερδίζοντας με 3-0 σετ μέσα στο Αυγόρου.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ( Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Παπαδοπούλου, Φορτές, Λεγκρός,Καμαρίνα Χατζηκωνσταντίνου, Μιχαήλ – Αλλαγές: Χαραλάμπους, Κάρυου.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ: Τολεντίνο, Μίλκα, Χριστοδούλου, Χατζηλαμπρή, Βόρμπαλ, Γιωργάλλα – Λίμπερο1: Ρ. Κουππή, Λίμπερο 2: Τσαγγάρη. – Αλλαγές: Δημητρίου, Σάββα, Τάκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τελευταία Ενημέρωση