Νίκη-ανάσα για Έβερτον και Σίλβα!

Τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν 2-0 της Μπόρνμουθ στο «Γκούντισον Παρκ»

Νίκη-βάλσαμο για την Έβερτον και κυρίως για τον Μάρκο Σίλβα! Τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν 2-0 της Μπόρνμουθ στο «Γκούντισον Παρκ» πετυχαίνοντας την πρώτη εντός έδρας νίκη τους από τις 27/11 και πήραν βαθμολογική ανάσα, καθώς βρίσκονται πλέον στο πρώτο μισό της βαθμολογίας. Αντίθετα, η αξιόμαχη Μπόρνμουθ που στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη και είχε μάλιστα και δοκάρι, έμεινε για 5ο σερί ματς χωρίς νίκη και έχει υποχωρήσει πολύ στην κατάταξη.

Το σκορ για την αγχωμένη Έβερτον άνοιξε ο δανεικός από την Τσέλσι κεντρικός αμυντικός, Κερτ Ζούμα, όταν από φάση διαρκείας κινήθηκε πανέξυπνα στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Μπέγκοβιτς.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πολύ μεγάλη πίεση, αλλά ο Πίκφορντ ήταν σε εξαιρετική μέρα και αποσόβησε πιθανή παραβίαση της εστίας του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κάλβερτ-Λιούιν να πλασάρει εύστοχα μέσα από την περιοχή.

Με αυτή τη νίκη νιώθει πλέον πολύ πιο άνετα και ο Μάρκο Σίλβα που τις τελευταίες μέρες ακούστηκαν σενάρια για το μέλλον του.