Χέρι-χέρι πέρασαν Σλάβια Πράγας και Ζενίτ!

Πέρασαν… παρέα στην επόμενη φάση του Europa League!

Ζενίτ και Σλάβια Πράγας πήραν τα δύο "εισιτήρια" για την επόμενη φάση του Europa League από τον τρίτο όμιλο, με τις Κοπεγχάγη και Μπορντό να "αποχαιρετούν" τη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση.Οι Τσέχοι επικράτησαν της αδιάφορης Ζενίτ με 2-0 και κατέκτησαν την δεύτερη προνομιούχο θέση πίσω από τους Ρώσους. Η Μπορντό, από την άλλη, έφυγε με "ψηλά το κεφάλι", φεύγοντας με το διπλό στις αποσκευές της από την έδρα της Κοπεγχάγης.

Σλάβια Πράγας-Ζενίτ 2-0

Με μοναδικό στόχο τη νίκη απέναντι στην αδιάφορη και με αρκετές αλλαγές Ζενίτ, παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο η Σλάβια Πράγας. Οι Τσέχοι, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, θέλησαν να "καθαρίσουν" την υπόθεση πρόκριση, παίζοντας αρκετά επιθετικά και «κλείνοντας» τους Ρώσους στο μισό γήπεδο. Το γκολ για τους γηπεδούχους θα έρθει στο 32’, όταν μετά από όμορφη συνεργασία των Ολάινκα με τον Χουσμπάουερ, η μπάλα στρώθηκε στον Ζμρχαλ, που με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ. Εννιά λεπτά αργότερα, ο γνώριμός μας από το πέρασμά του στον ΠΑΟΚ, Μίροσλαβ Στοχ, θα διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του με ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ, δίνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, μιας και το αποτέλεσμα δεν… χάλαγε καμία από τις δύο ομάδες. Η Σλάβια, πάντως, θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα στο 64’, όταν ο «κεραυνός» που επιχείρησε ο Στοχ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κερζάκοφ.

Κοπεγχάγη-Μπορντό 0-1

Κοπεγχάγη και Μπορντό διατηρούσαν "ζωντανές" τις ελπίδες πρόκρισης πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Ωστόσο, το αποτέλεσμα του άλλου παιχνιδιού δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας τον πρόωρο αποκλεισμό από το θεσμό. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, οι Γάλλοι τελικά ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη και "αποχαιρέτησαν" τη διοργάνωση, τερματίζοντας στη τρίτη θέση του ομίλου.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπριάν στο 73’ με υπέροχο τακουνάκι έπειτα από πάσα του Καραμό. Στις καθυστερήσεις, οι Δανοί είχαν τεράστια ευκαιρία να «κλέψουν» τον βαθμό, ωστόσο ο Κοστίλ είπε «όχι» σε σουτ του Τόμσεν.