Γερμανία - Ολλανδία 2-2: Τρελή ανατροπή στο τέλος και...Final 4 η Ολλανδία!

Το 0-2 έγινε 2-2 και η Ολλανδία τερμάτισε 1η στον όμιλο

Απίστευτη ανατροπή στο τέλος από τους Οράνιε αφού με γκολ των Πρόμες και Βαν Ντάικ στο 85 και 90 αντίστοιχα, ισοφάρισαν το σκορ από 0-2 σε 2-2 και τερμάτισαν πρωτοπόροι του ομίλου, παίρνοντας αυτόματα και την πρόκριση στο Final 4 του ερχόμενου καλοκαιριού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αν μη τι άλλο με στόχο να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να απειλήσουν την εστία των 2 τερματοφυλάκων. Παρ’ όλα αυτά στο 9ο μόλις λεπτό, η ουσιαστικά αδιάφορη Γερμανία άνοιξε το σκορ με ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Τίμο Βέρνερ, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια οι Γερμανοί ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί, με αποτέλεσμα να φτάσουν και στο 2-0, με τον Σανέ κι αφού πρώτα οι συμπαίχτες του συνδυάστηκαν πολύ όμορφα, πήρε την μπάλα ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Σίτι και το σουτ κόντραρε στον Τετέ, ξεγελώντας έτσι τον ανήμπορο Σίλεσεν. Στα λεπτά που ακολούθησαν μόνο οι Γερμανοί ήταν απειλητικοί, με τους Ολλανδούς αντίθετα να μην αναγκάζουν σε ούτε μια απόκρουση τον Νόιερ στο 1ο ημίχρονο. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπάμπελ τραυματίστηκε και έτσι ο Ντίλροσουν έκανε το ντεμπούτο του με την Ολλανδία.

Β’ Ημίχρονο

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τους Γερμανούς πιο απειλητικούς, ωστόσο στα πρώτα 10 λεπτά του ημιχρόνου οι Ολλανδοί άρχισαν να επιτίθενται μετά και τις παρατηρήσεις του προπονητή τους. Στα επόμενα λεπτά δεν υπήρξαν πολλές φάσεις, με πιο σημαντική το τετ α τετ που βγήκε ο Βέρνερ και έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στη συνέχεια αντικαταστάθηκε από τον Τόμας Μίλερ, ο οποίος έφτασε τις 100 συμμετοχές με την εθνική. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες, μιας και οι Ολλανδοί δυσκολεύονταν αρκετά στην επιθετική ανάπτυξη, αλλά σε αυτό «βοήθησε» και η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Γερμανών. Παρ’ όλα αυτά όμως στο 85 βρήκαν τη λύση με τον Πρόμες, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 2-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά η Ολλανδία ισοφάρισε στο 90 με σουτ μέσα στην περιοχή από τον προωθημένο Βαν Ντάικ, παίρνοντας έτσι μια τρελή πρόκριση στο τέλος.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Γερμανία: Εκεί που θα έπαιρναν μια εύκολη νίκη, κατόρθωσαν να χάσουν το προβάδισμα των 2 γκολ, στα τελευταία 5 λεπτά, αν και είχαν όλοι τους μια καλή εμφάνιση σήμερα.

Ολλανδία: Ο Ντεπάι ήταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα ο μόνος που προσπαθούσε, ωστόσο το γκολ του Βαν Ντάικ στο τέλος τον χρίζει τον καλύτερο του αγώνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Γερμανία: Κανένας δεν απογοήτευσε για τους Γερμανούς, αν εξαιρέσουμε τα τελευταία λεπτά.

Ολλανδία: Αν εξαιρέσουμε τον Ντεπάι οι υπόλοιποι ήταν αρνητικοί και κυρίως οι Ντε Γιονγκ και Βαϊνάλντουμ, ωστόσο στο τέλος βρήκαν τη λύση.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Γερμανία (Λεβ): Αν και αδιάφορη η χώρα του εντούτοις βρήκε τον τρόπο να παρακινήσει τους ποδοσφαιριστές του αλλά στο τέλος υπήρξε κάποια χαλάρωση και έχασαν το προβάδισμα των 2 τερμάτων.

Ολλανδία (Κούμαν): Αν και η Ολλανδία ήταν πολύ αρνητική, εντούτοις τα 2 γκολ στο τέλος, έδωσαν στους Οράνιε την πρωτιά του ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Hațegan): Πολύ καλή η διαιτησία του Ρουμάνου διαιτητή.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Γερμανία (Λεβ): Νόιερ, Χούμελς, Ρούντιγκερ, Σούλε, Σούλτζ, Κρόος, Κίμιχ, Κερέρ, Σανέ (Γκορέτσκα 79'), Γκνάμπρι (Μίλερ 65'), Βέρνερ (Ρόις 63')

Ολλανδία (Κούμαν): Σίλεσεν, Βαν Ντάικ, Ντε Λίγκτ, Τετέ, Μπλίντ, Βαϊνάλντουμ (Βιλένα 60'), Ντε Γιόνγκ, Ντε Ρούν, Πρόμες, Μπάμπελ (Ντίλροσουν 44') (Ντε Γιονγκ 66'), Ντεπάι

Σκόρερς: Βέρνερ, Σανέ / Πρόμες, Βαν Ντάικ

Κίτρινες Κάρτες: Χούμελς, Κρόος, Κίμιχ / Βαϊνάλντουμ