Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-1: Προβάδισμα με Πόνσε

Η ΑΕΚ πέρασε από το Περιστέρι σε ματς με αρκετά διαιτητικά λάθη

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου χάρη σε ένα μεγάλο... δώρο του Σιδηρόπουλου για την ΑΕΚ! Ο Έλληνας διαιτητής «είδε» πέναλτι σε μαρκάρισμα εκτός περιοχής στον Αλμπάνη (σσ. φέρει ευθύνη και ο πρώτος βοηθός, Πολυχρόνης Κωσταράς), δεν καταλόγισε ένα υπέρ του Ατρομήτου στο πρώτο μέρος και η Ένωση στην επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι (0-1).

Κάπως έτσι, με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ πήρε προβάδισκμα ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ σε τρεις εβδομάδες, με τον Ατρόμητο να έχει κάθε δίκιο να αισθάνεται αδικημένος σε ένα ματς που δεν άξιζε να ηττηθεί, ήταν ισορροπημένο και χωρίς ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες!

Έπεσε στο 55ο λεπτό ο φωτισμός του γηπέδου, ακολούθησε διακοπή για είκοσι λεπτά και συνολικά παίχτηκαν 28 λεπτά καθυστερήσεων (!), με την Ένωση να αγωνίζεται από το 89’ και έπειτα (σσ. κοντά στο μισάωρο δηλαδή) με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη σωστή κίτρινη κάρτα ο Πόνσε για αγκωνιά σε εναέρια μονομαχία με τον Ρισβάνη!

Θετική επιστροφή για τον Σιμόες στην ενδεκάδα, καλός και ο Άλεφ αλλά και ο Αλμπάνης που μπήκε ως αλλαγή, με τον Χιμένεθ να... πονοκεφαλιάζει για τον μυικό τραυματισμό του Τσιγκρίνσκι. Κινητικός αλλά χωρίς ουσία ο Μπογέ, το πάλεψε και ο Λιβάγια.

Πολύ καλός ο Μπουζούλατζιτς αλλά και ο Κορτ, όπως και ο Μπρούνο για τον Ατρόμητο. Δεν κατάφερε να φανεί ο Ουάρντα ούτε ο Μανούσος, ενώ και ο Σάκιτς παρά τις πολλές προωθήσεις του δεν κατάφερε να περάσει ούτε μία σέντρα.

Μπόλικη τακτική και σκοπιμότητα από τις δύο ομάδες στο παιχνίδι. Παρόμοια διάταξη από τους δύο προπονητές, μηδέν ρίσκο αλλά και φουλ μονομαχίες και εντάσεις συνέθεσαν το σκηνικό του πρώτου μέρους. Τα λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής και οι κακές επιλογές στο τελευταίο τρίτο του αντιπάλου κυριαρχούσαν και ο ρυθμός ήταν κακός. Η απουσία των Μάνταλου και Μπακασέτα από την πλευρά της ΑΕΚ ήταν αισθητή, με τους «κιτρινόμαυρους» να δυσκολεύονται αρκετά στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ και η επιλογή του Κάναντι να αφήσει τον Κουλούρη στον πάγκο, αποδυνάμωσε επιθετικά τον Ατρόμητο.

Ο Χιμένεθ, στην επιστροφή του, είδε τον Τσιγκρίνσκι να αποχωρεί τραυματίας στο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Τσόσιτς πήρε την θέση του και δεν υπήρξε καμία διαφοροποίηση στην διάταξη. Ο Σιμόες στην δικιά του επιστροφή ήταν θετικότατος και με αρκετά τρεξίματα, δίνοντας παράλληλα περισσότερη ελευθερία κινήσεων στον Άλεφ, ωστόσο η καλή δουλειά που έκανε το αντίπαλο δίδυμο στον άξονα, με τους Κορτ και Μπουσουλάτζιτς, δυσκόλευε αρκετά την ΑΕΚ. Το ματς πήγαινε σβηστά αλλά ένα πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος ήταν... φωτιά.

Αρχικά, στο 28ο λεπτό οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι όταν ο Χατζηϊσαΐας τσίμπησε την μπάλα μέσα στην περιοχή προ του Χουλτ, ο οποίος βρήκε την μπάλα με το δεξί του χέρι. Ωστόσο, ο Σιδηρόπουλος προφανώς θεώρησε πως ήταν κοντινή η απόσταση και έδειξε «παίζετε», με τους ανθρώπους του Ατρόμητου να διαμαρτύρονται σωστά για την παράβαση που δεν δόθηκε! Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν την μοναδική και καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος όταν ο Μπογέ έγινε κάτοχος της μπάλας μετά το γύρισμα του Χουλτ αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας!

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν ίδιο με αυτό του πρώτου. Ο ρυθμός ήταν κακός, οι φάσεις έλειπαν μπροστά από τις δύο εστίες και το ματς δεν... βλεπόταν! Και δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση του 55ου λεπτού, δεν... έβλεπε κανείς στο γήπεδο καθώς έπεσαν τα φώτα! Έπρεπε να περιμένουμε 20 λεπτά για να επαναρχίσει το παιχνίδι, με τους προπονητές να ρίχνουν τις «ζαριές» τους από τον πάγκο. Ο μεν Κάναντι πέρασε στο χορτάρι τους Κουλούρη, Ενσικουλού με τον Χιμένεθ να βάζει τον Αλμπάνη και αυτός να τον ανταμείβει. Σε μια ταχύτατη αντεπίθεση, ο Έλληνας επιθετικός πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα προ του Καρασαλίδη, ο οποίος τον ανέτρεψε! Όμως, το μαρκάρισμα ήταν καθαρά εκτός περιοχής, με τον Σιδηρόπουλου να κάνει το φάουλ... πέναλτι και να δίνει την ευκαιρία στην ΑΕΚ να βάλει γκολ πρόκρισης!

Φυσικά, ο Πόνσε δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα παρά την προσπάθεια του Θεοδωράκη, ο οποίος δεν έβαλε καλά τα χέρια του και δεν... έβγαλε το πέναλτι, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα στο ματς (0-1). Το γκολ αυτό σήκωσε στο... πόδι άπαντες στο Περιστέρι, οι οπαδοί έβριζαν εν χωρό τον Σιδηρόπουλο και ο Κάναντι λίγο έλειψε να έρθει στα χέρια με τον Δημητριάδη! Εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου, πάντως, τρία λεπτά μετά το τέρμα του, ο Πόνσε αντίκρισε σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σιδηρόπουλο για αγκωνιά σε εναέρια μονομαχία με τον Ρισβάνη και η ΑΕΚ αναγκάστηκε να παίξει στα εναπομείναντα λεπτά με παίκτη λιγότερα. Ο Σιδηρόπουλος κράτησε 27 λεπτά καθυστερήσεων, ο Ατρόμητος πίεσε αλλά δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα και το καθαρό μυαλό να φτάσει σε μια καλή τελική και στο γκολ, με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν διπλό πρόκρισης στο Περιστέρι.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Χατζηισαϊας, Μπρούνο, Σάκιτς, Μπουσούλατζιτς, Κορτ (90’+1' Μάντσον), Ουάρντα, Μανούσος (77' Ενσικουλού), Κωτσόπουλος (79' Κουλούρης).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (10' Τσόσιτς), Χουλτ, Σιμόες, Αλεφ, Γκάλο, Μπογέ (81' Αλμπάνης), Λιβάια (90’+24’ Κλωναρίδης), Πόνσε.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση