Ολυμπιακός - ΑΕΚ 4-1: Μαγική «ερυθρόλευκη» ανατροπή

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα γκολ στην επανάληψη και πήραν τη μεγάλη νίκη

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Η Ένωση προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Πόνσε μετά από λάθος απόκρουση του Σα, ωστόσο οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και έκαναν την μεγάλη ανατροπή. Στο 50΄ ο Καμαρά με συρτό σουτ έκανε ισοφάρισε σε 1-1, στο 72΄ ο Φορτούνη με καλοζυγισμένο σουτ από το ύψος της περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει ο Χασάν στο 84΄ με σουτ εντός περιοχής μετά από πάσα του Ποντένσε. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 87ο λεπτό πάλι ο Κώστας Φορτούνης με κοντινό πλασέ, μετά από κάθετη στην πλάτη της ΑΕΚ και αφού πέρασε τον Μπάργκα.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Γκολ στην πρώτη φάση του αγώνα βρήκε η ΑΕΚ. Στο 3΄ ο Κλοναρίδης σέντραρε στην περιοχή, ο Σα δεν απομάκρυνε σωστά με συνέπεια η μπάλα να στρωθεί στον Πόνσε που με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1 Στο 18΄ οι γηπεδούχοι είχαν την δική τους ευκαιρία όταν ο Φορτούνης σέντραρε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής όπου ο Ντίας πήδησε και πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε εκτός εστίας. Στο 23ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε μια φάση με πολύ καλές προϋποθέσεις. Ο Χασάν έκλεψε και μπήκε στην περιοχή, γυρίζοντας την μπάλα στον Φορτούνη, αλλά η πάσα του δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα ο Έλληνας μέσος να μην πιάσει καλά το πλασέ και να την στείλει πολύ ψηλά. Στο επόμενο τρίλεπτο ο Σα με δυο πολύ καλές αποκρούσεις έσωσε τους ερυθρολεύκους. Στο 25΄ είπε όχι σε κοντινό πλασέ του Μάνταλου, ενώ στο 26΄ έδιωξε δύσκολα το πανέμορφο γυριστό σουτ που έπιασε με την μία στον αέρα ο Πόνσε. Στο 36΄ μια λάθος συνεννόηση μεταξύ Σισέ και Σα παρολίγο να σε στοιχήσει αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων πρόλαβε και έβγαλε σε κόρνερ την πισινή κεφαλιά κεφαλιά του πρώτου.

Β΄ Ημίχρονο: Στην ισοφάριση στα πρώτα λεπτά της επανάληψης έφτασε ο Ολυμπιακός. Στο 50΄ , σε φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Καμαρά που με δυνατό συρτό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-1. Στο 63΄ ο Μάνταλος βρήκε χώρο και έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά αυτό κατέληξε πολύ ψηλά. Δυο λεπτά αργότερα ο Πόνσε σέντραρε ωραία στον Χασάν αλλά ο τελευταίος δεν πήρε καλά την κεφαλιά που έφυγε πολύ εκτός εστίας. Στο 70΄ ο ίδιος παίχτης πήρε ξανά την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, αλλά αυτή έφυγε πάνω από την εστία. Στο 72΄ ο Ολυμπιακός πήρε τελικά προβάδισμα στο σκορ. Ο Φορτούνης πήρε βήματα με την μπάλα εκτός περιοχής και έκανε το χαμηλό σουτ το οποίο κατέληξε στο δοκάρι και έπειτα στα δίκτυα. Στο 81΄ το ξαφνικό σουτ με την μία πάλι από τον Φορτούνη έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ένωσης. Στο 84΄ ο Ποντένσε κοντρόλαρε και πέρασε στον Χασάν εντός περιοχής που με σουτ συρτό στην γωνία έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους. Στο 87΄ διαμορφώθηκε το τελικό 4-1 όταν ο Φορτούνης δέχτηκε τη κάθετη πάσα στη πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, πέρασε τον Μπάρκα και πλάσαρε εύστοχα.

Κοουτσάρισμα:

Μαρτίνς (Ολυμπιακός): Με σύστημα 4-2-3-1 κατέβασε τους ερυθρόλευκους ο Μαρτίνς. Τα πράγματα δυσκόλεψαν μετά το γρήγορο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο 3ο λεπτό. Παρά τις φάσεις των Ντίας και Φορτούνη στο 18΄ και 23΄ οι γηπεδούχοι δεν ικανοποίησαν ενώ τα αμυντικά λάθη λίγο έλειψε να αυξήσουν τη διαφορά στο σκορ του Α΄ μέρους. Στο ημίχρονο ο τεχνικός του Ολυμπιακού έκανε διπλή αλλαγή με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μπουν δυνατά στην επανάληψη και με γρήγορο ποδόσφαιρο να πετύχουν μια μεγάλη ανατροπή.

Χιμένεθ (ΑΕΚ): Το γκολ που βρήκε νωρίς με τον Πόνσε έδωσε το δικαίωμα στον Ισπανό να κοιτάξει πρώτα την άμυνα του και να ψάξει το κλέψιμο και την εκδήλωση φάσεων στην κόντρα. Η Ένωση έμεινε στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο Β΄ μέρος δεν ήταν δημιουργική και δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος πέρασε τον αγώνα ο Γερμανός Τόμπιας Στίλερ. Σωστός στις υποδείξεις των κίτρινων καρτών καθώς και στις μη υποδείξεις του σε διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων.

Διακριθέντες:

Ολυμπιακός: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Φορτούνη που με τις ενέργειες του και τα γκολ του βοήθησε την ομάδα του στην μεγάλη νίκη. Θετικοί και οι Χασάν και Μποντένσε.

ΑΕΚ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Άλεφ στην μεσαία γραμμή όπου έδωσε αρκετές μάχες και βοήθησε αρκετά στην αμυντική λειτουργία της Ένωσης.

Απογοητεύσαντες:

Ολυμπιακός: Σε λάθη υπέπεσαν οι Σα και Σισέ στο Α΄ μέρος τα οποία έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΚ, δίνοντας της την ευκαιρία να απειλήσει σε άλλες περιπτώσεις.

ΑΕΚ: Συνολική κακή εικόνα έδειξαν οι παίχτες της ΑΕΚ στην επανάληψη, κάτι που φαίνεται από τελικό σκορ.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Μεριά, Σισέ, Βούκοβιτς (Τοροσίδης 46΄), Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Ντίας (Χριστοδουλόπουλος 46΄, Γκερέρο 67΄), Φορτούνης, Ποντένσε, Χασάν.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Κόσιτς, Γκάλο, Σιμόες, Άλεφ (Γαλανόπουλος 79΄), Μάνταλος (Αλπάνη 85΄), Λιβάγια, Κλοναρίδης (Μπακασέτας 57΄), Πόνσε.

Σκόρερ: Καμαρά (50΄), Φορτούνης (72΄, 87΄), Χασαν (84΄) / Πόνσε (3΄)

Κίτρινες κάρτες: Καμαρά, Γκιγιέρμε / Οικονόμου

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)