Ολυμπιακός Πειραιώς-Διναμό Κιέβου 2-2: Πλήρωσε οπισθοχώρηση και τα δύο πρόσωπα

Πλέον οι Πειραιώτες αναζητούν νίκη και μόνο νίκη μέσα στην Ουκρανία

Δείχνοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πλήρωσε το τίμημα της οπισθοχώρησής του, μιας και επιδίωξε πολύ νωρίς να συντηρήσει το υπέρ του σκορ παρά να το επεκτείνει. Η τακτική του Πέδρο Μαρτίνς δεν τον δικαίωσε απέναντι σε μιαν ομάδα η οποία θεωρητικά δεν είχε δυνάμεις λόγω της έλλειψης αγωνιστικού ρυθμού, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να πληγώσει τους ερυθρόλευκους στο 89ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Πειραιά αναγκάζεται να κυνηγήσει το διπλό στο Κίεβο σε μιαν εβδομάδα ή ισοπαλία με σκορ 3-3 και άνω προκειμένου να πάρει αυτή το εισιτήριο για τις δεκαέξι καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν την πρώτη μπαλιά στην περιοχή του Σα με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να μπλοκάρει την προσπάθεια του Βέρμπιτς. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από αριστερά ωστόσο ο Μπούρντα απομάκρυνε προ του Χασάν, με τον Αιγύπτιο στο 9ο λεπτό να γίνεται αποδέκτης πάσας του Φορτούνη και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Στο 13ο λεπτό μια εκτέλεση φάουλ του Τσιγκάνοφ δεν προβλημάτισε τον Σα με τον Ολυμπιακό να φτάνει μια ανάσα από δεύτερο γκολ όταν ο Φορτούνης έξι λεπτά αργότερα έκλεψε, απέφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 22ο λεπτό ο Ντίας δοκίμασε το πόδι του έξω από την αντίπαλη περιοχή με τον Μπόικο να αποκρούει ασταθώς πέφτοντας στην αριστερή του γωνιά, ενώ μια μπαλιά του ίδιου λίγο αργότερα απομακρύνθηκε από τον Σαμπάνοφ.

Στο 27ο λεπτό οι Ουκρανοί εκδήλωσαν επίθεση από το δεξί άκρο με τη μπάλα να φτάνει στον αφύλακτο Μπουγιάλσκι ο οποίος με πλασέ στην κίνηση δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Καμαρά αντίκρισε την κίτρινη κάρτα η οποία του στερεί το δικαίωμα συμμετοχής στον επαναληπτικό, ενώ στο 36ο και 38ο λεπτό οι μπαλιές του Μικολένκο από αριστερά αποκρούστηκαν από Μεριά και Σισέ.

Η αντίδραση από πλευράς Πειραιώτων ήρθε στο 41ο λεπτό όταν ο Ντίας έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από φάση διαρκείας και με σουτ στην κίνηση από απόσταση 25 μέτρων, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-1 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 47ο λεπτό ο Τσιμίκας πραγματοποίησε το πρώτο ανέβασμα στο αντίπαλο μισό ωστόσο η μπαλιά από αριστερά πέρασε παράλληλα με την αντίπαλη εστία, με τους Ουκρανούς τέσσερα λεπτά αργότερα να δοκιμάζουν χωρίς επιτυχία κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά. Στο 55ο λεπτό Σολ και Βέρμπιτς συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να ξεπερνά την αντίσταση του Μεριά ωστόσο ο Καμαρά σε δεύτερο χρόνο απομάκρυνε μπάλα και κίνδυνο.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Σολ ακροβολίστηκε στο ύψος του πέναλτι από το οποίο πλάσαρε λίγο έξω, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς δεν ανησύχησε τον Σα. Στο 68ο λεπτό ο Βούκοβιτς απομάκρυνε σωτήρια με το κεφάλι μπαλιά του Μικολένκο με στόχο τον Σολ, ενώ αμέσως μετά ο Τσιγκάνοφ με σουτ από πλάγια θέση έβαλε δύσκολα στον Σα ο οποίος παραχώρησε κόρνερ.

Στο 73ο λεπτό ο Ποτένσε πλάσαρε τον εξελθόντα Μπόικο ωστόσο δεν κατάφερε να σημαδέψει εστία, με τους Ουκρανούς να μένουν από δυνάμεις λόγω και της έλλειψης επίσημων παιχνιδιών στα πόδια τους. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Ποτένσε πάτησε περιοχή και με πλασέ στην κίνηση σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων, με τον Πέδρο Μαρτίνς να ολοκληρώνει τις αλλαγές του στο 86ο λεπτό επιστρατεύοντας σταδιακά Νάτχο, Χριστοδουλόπουλο και Μασούρα.

Στο 89ο λεπτό η ερυθρόλευκη άμυνα πιάστηκε ξανά στον ύπνο με τον Σεπέλιεφ να τροφοδοτεί τον Βέρμπιτς με το κεφάλι, με τον τελευταίο να ισοφαρίζει σε 2-2 με δυνατό σουτ στην κίνηση. Η κεφαλιά του Μεριά στο 93ο λεπτό ήταν το τελευταίο σημάδι αντίδρασης από πλευράς των γηπεδούχων ωστόσο ο Μπόικο είχε τη λύση διαφυλάσσοντας τη σημαντική ισοπαλία για την ομάδα του.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Εξαιρετικό ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού εκτός συνόρων πραγματοποίησε ο Ζιλ Ντίας ο οποίος στο 41ο λεπτό έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά. Ο 22χρονος Πορτογάλος πραγματοποίησε μόλις την τέταρτή του συμμετοχή ως ποδοσφαιριστής των ερυθρολεύκων πετυχαίνοντας το δεύτερό του γκολ σε ένα καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Σε κακή βραδιά βρέθηκε ο τερματοφύλακας της Διναμό Κιέβου Ντένις Μπόικο, δεχόμενος δύο γκολ στις τρεις πρώτες προσπάθειες των Πειραιωτών στο στόχο. Μάλιστα στο 19ο λεπτό μετά από κακή εκτίμηση, είδε τον Κώστα Φορτούνη να τον ξεπερνά ωστόσο για καλή του τύχη το πλασέ του Ελλαδίτη μέσου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Αποφασισμένος να μην κάνει εκτεταμένη χρήση της κίτρινης κάρτας παρουσιάστηκε ο Άγγλος διαιτητής Κρεγκ Πάουσον ο οποίος όμως δεν άφησε ατιμώρητο στο 32ο λεπτό τον Καμαρά, στερώντας του το δικαίωμα συμμετοχής από τον επαναληπτικό. Ο Άγγλος διαιτητής δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί και έτσι πέρασε απαρατήρητος, τελειώνοντας τον αγώνα με τέσσερις παρατητήσεις.

Ολυμπιακός Πειραιώς (Π. Μαρτίνς): Σα, Καμαρά, Φορτούνης (69' Νάτχο), Γκιγιέρμε, Χασάν, Μεριά, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Ντίας (86' Μασούρας), Ποτένσε (80' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ

Διναμό Κιέβου (A. Κάτσκεβιτς): Μπόικο, Βέρμπιτς, Σεπέλιεφ, Σολ (83' Ρούσιν), Σαπαρένκο (82' Άρμας), Τσιγκάνοφ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοφ, Κετζιόρα

Σκόρερς: 9' Χασάν, 41' Ντίας/27' Μπουγιάλσκι, 89' Βέρμπιτς

Κίτρινες κάρτες: Καμαρά, Ποτένσε/Βέρμπιτς, Κετζιόρα

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

Θεατές: 31,020

Διαιτητής: Κρεγκ Πάουσον (Αγγλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση