Άνοιξε το… δώρο και στο -5 από την κορυφή η Μπάγερν

Νίκησε 3-1 τη Σάλκε στο Μόναχο για την 21η αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα και εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών της Ντόρτμουντ

Σιγά μην το… έχανε. Λίγα λεπτά πριν υποδεχθεί τη Σάλκε στο Μόναχο, η Μπάγερν έμαθε για το… χαρακίρι της Ντόρτμουντ (3-3 εντός έδρας με τη Χοφενχάιμ αν και προηγήθηκε με 3-0) και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους «βασιλικούς μπλε», πετυχαίνοντας, με την άνετη νίκη της με σκορ 3-1, τον στόχο της μείωσης της διαφοράς από την πρώτη θέση στους πέντε βαθμούς.

Οι βαυαροί, επέστρεψαν έτσι στις επιτυχίες μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τη Λεβερκούζεν, έφτασαν στους 45 βαθμούς, με τη Ντόρτμουντ να έχει 50, δεκατρείς αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε σχετικά νωρίς, αφού στο 11ο λεπτό, ο Μπρύμα με αυτογκόλ στην παρθενική του εμφάνιση με τη Σάλκε (χειμερινή μεταγραφή από τη Βόλφσμπουργκ), έκανε το 1-0 για τη Μπάγερν.

Οι φιλοξενούμενοι, που παρέμειναν με συγκομιδή ενός βαθμού στα τρία τελευταία παιχνίδια τους, ισοφάρισαν προσωρινά στο 25’ με τον Κουτούτσου, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός, όμως η Μπάγερν ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη και αποφασισμένη, με αποτέλεσμα να πάρει ξανά προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα με τον Λεβαντόφσκι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 2-1 και η Μπάγερν «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι στο 57’, όταν ο Γκνάμπρι εκμεταλλεύτηκε το εκπληκτικό ανάποδο «ψαλίδι» του Λεβαντόφσκι ο οποίος έστειλε τη μπάλα προς το μέρος του και με καρφωτή κεφαλιά «έγραψε» το 3-1.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος για τη Μπάγερν, που έχασε αρκετές ευκαιρίες να διευρύνει το υπέρ της σκορ, όμως οι παίκτες της δεν βρήκαν στόχο.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (08/02)

Μάιντς-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-5 (9’ Κουάισον - 5’ Γουέντελ, 19’ Χάβερτς, 30’, 64’ Μπραντ, 43’ Μπελαράμπι)

Σάββατο (09/02)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Χόφενχαϊμ 3-3 (32’ Σάντσο, 43’ Γκέτσε, 67’ Γκερέιρο - 75’, 87’ Μπελφοντίλ, 83’ Καντεράμπεκ)
Λειψία-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-0
Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου 0-3 (30’ Καλού, 56’ Ντούντα, 76’ Ζέλκε)
Αννόβερο-Νυρεμβέργη 2-0 (45’+5’, 77’ Μίλερ)
Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 3-3 (37’ Γκρίφο, 70’, 87’ Βάλντσμιντ - 11’ Ρουσιγιόν, 63’ πεν. Βέγκχορστ, 74’ Στέφεν)
Μπάγερν Μονάχου-Σάλκε 3-1 (11’ Μπρούμα (αυτ.), 27’ Λεβαντόφσκι, 57’ Γκνάμπρι/ 25’ Κουτούτσου)