Ο Δώνης… άγχωσε τη Μπάγερν, που «απάντησε» με τεσσάρα

Η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε με σκορ 4-1 τη Στουτγάρδη, η οποία είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Τάσο Δώνη και παραμένει στο -6 από την κορυφή της Bundesliga και την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ

Πέρυσι, στο ίδιο γήπεδο και συγκεκριμένα την τελευταία αγωνιστική της Bundesliga, η Στουτγάρδη είχε στήσει ένα πάρτι άνευ προηγουμένου, καθώς είχε υποχρεώσει τη Μπάγερν Μονάχου σε ταπεινωτική ήττα με σκορ 4-1, με τον Τάσο Δώνη να έχει στο ενεργητικό του ένα γκολ και μια ασίστ.

Φέτος, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, έγινε το ακριβώς αντίστροφο. Το σκορ ήταν ίδιο (4-1), αλλά αυτή τη φορά νικητές ήταν οι Βαυαροί, που έφτασαν τις επτά συνεχόμενες νίκες και παρέμειναν στο -6 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ. Ο Τάσος Δώνης ήταν και πάλι βασικός για τους φιλοξενούμενους και πέτυχε το μοναδικό γκολ, το οποίο ήταν άκρως εντυπωσιακό, ισοφαρίζοντας προσωρινά. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τη Στουτγάρδη, που παραμένει κολλημένη στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Μπάγερν Μονάχου ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μίλερ και στρώσιμο του Λεβαντόφσκι στον Τιάγκο, ο Ισπανός με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0. Η Στουτγάρδη, όχι μόνο δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ, αλλά βγήκε μπροστά και κατάφερε να ισοφαρίσει με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 26’ ο Γκέντνερ βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Δώνη, ο οποίος έκανε άψογο κοντρόλ και αφού διήνυσε μερικά μέτρα, έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ από περίπου 25 μέτρα, με τη μπάλα να καταλήγει στο αριστερό «Γ» του Νόιερ, για να γίνει το 1-1.

Στο 32’ ο Τιάγκο έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους Βαυαρούς και στο επόμενο λεπτό τον… μιμήθηκε ο Δώνης, ο οποίος από κοντινή θέση «σημάδεψε» τον Νόιερ. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα δύο φορές με τον Κομάν (37’ και 44’) και άλλη μια με τον Μαρτίνες (35’), χωρίς, ωστόσο, να καταφέρουν να πετύχουν το δεύτερο γκολ.

Η υπεροχή της Μπάγερν καρποφόρησε, έστω και με δόση τύχης. Στο 55’ ο Γκνάμπρι, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η μπάλα κόντραρε στον Γκέντνερ και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 2-1. Οχτώ λεπτά αργότερα, η Στουτγάρδη έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά στην προβολή του Γκονζάλες, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 65’ οι Βαυαροί έχασαν πέναλτι με τον Λεβαντόφσκι, που ξεγέλασε μεν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα πήγε στο αριστερό δοκάρι.

Όμως, έξι λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κίμιχ και άστοχη έξοδο του Ζίλερ, ο Γκορέτσκα με κοντινή κεφαλιά έκανε το 3-1, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη της Μπάγερν. Στο 74’ ο σκόρερ της Στουτγάρδης, Τάσος Δώνης έγινε αλλαγή, με το πρόσημο της παρουσίας του να είναι κάτι παραπάνω από θετικό. Στο 84’, ο Λεβαντόφσκι, που έχασε το… εύκολο, έβαλε το… δύσκολο. Ο Πολωνός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ντρίπλαρε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ από πλάγια θέση, έκανε το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.