Νυρεμβέργη-Ντόρτμουντ 0-0: Ώρα να αρχίσει να αγχώνεται…(vid)

Απέτυχε να κερδίσει την ουραγό και η πρωτοπορία της κινδυνεύει

Με νέο προπονητή, έστω και… υπηρεσιακό, τον Μπόρις Σόμερς, η «ψυχωμένη» Νυρεμβέργη αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, στο τελευταίο ματς για την 22η αγωνιστική της Bundesliga.

Τις δύο ομάδες χώριζαν… 38 ολόκληροι πόντοι στη βαθμολογία, ωστόσο στο κατάμεστο από 50.000 φίλους των γηπεδούχων «Μαξ Μόρλοκ Στάντιον» αυτό που φάνηκε πρωτίστως ήταν η κακή κατάσταση της φιλοξενούμενης.

Η οποία με το σημερινό 0-0 έφτασε τα πέντε συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα και είδε τη διαφορά της από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου να μειώνεται στους τρεις βαθμούς, με 12 αγωνιστικές να απομένουν…

Στο πρώτο ημίχρονο οι Φράγκοι ήταν κατά κύριο λόγο πίσω από τη μπάλα και κατάφεραν να διατηρήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν, χάρη στην μαχητικότητα τους αλλά κυρίως την ικανότητα του Κρίστιαν Ματένια, που έβγαλε τρεις προσπάθειες του Μάριο Γκέτσε στο 34’, στο 35’ και στο 45’!

Ενώ είχαν την πρώτη χρονικά πολύ καλή ευκαιρία, με τον Χάνο Μπέρενς να κάνει την κεφαλιά και τον Ρόμαν Μπούρκι να… απογειώνεται, για να διώξει σε κόρνερ, στο 27ο λεπτό. Την ίδια ώρα, οι Βεστφαλοί δυσκολεύθηκαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του αντιπάλου τους, παρότι είχαν την κατοχή της μπάλας...

Στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγεται και η διπλή διακοπή της αναμέτρησης, λόγω του ότι οι οπαδοί της Νυρεμβέργης πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο μαύρα μπαλάκια... Προκειμένου έτσι να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους για το ότι γίνονται ματς τη Δευτέρα.

Στην επανάληψη, το… σκηνικό διατηρήθηκε ίδιο. Με την (όποια) δράση να λαμβάνει χώρα ως επί το πλείστον στο μισό όπου αμυνόταν η γηπεδούχος ομάδα. Οι παίκτες της οποίας συνέχισαν να κλείνουν αποτελεσματικά τους χώρους, ψάχνοντας παράλληλα μια… φαρμακερή αντεπίθεση.

Ο Γκέτσε «δοκίμασε» ξανά τα ρεφλέξ του Ματένια στο 53’ και στο 62’, ο Λουτσιέν Φαβρ έπαιξε το χαρτί του -αποτελεσματικού συνήθως από τον πάγκο- Πάκο Αλκάθερ, ενώ έβαλε και τον Γιάκομπ Μπρουν Λάρσεν παίζοντας φουλ επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Εις μάτην, όμως, με τη Μπορούσια να χάνει την τελευταία και μεγαλύτερη ευκαιρία της να πάρει το πολύτιμο «διπλό» τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Όταν ο Αλκάθερ κατέβασε ωραία τη μπάλα, σούταρε από θέση μέσα δεξιά, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ κι ενώ ένα γκολ του Μπρουν Λάρσεν στο 87’ ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ του Αλκάθερ που του πάσαρε...