Κολλημένη με τις ισοπαλίες η Βαλένθια!

Τη 10η ισοπαλία της σε 16 αγωνιστικές της La Liga έφερε η Βαλένθια, που κόλλησε στο 1-1 με την Έιμπαρ εκτός έδρας.

Κολλημένη με τις ισοπαλίες δείχνει η Βαλένθια, η οποία έμεινε σε δεύτερο διαδοχικό 1-1, αυτή τη φορά με την Έιμπαρ εκτός έδρας. Αυτό ήταν το 10ο «Χ» της ομάδας του Μαρθελίνο σε 16 αγώνες του φετινού πρωταθλήματος!

Οι «νυχτερίδες» ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι στο «Ιπουρούα» και είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο 10’ με τον Τσέρισεβ. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ροδρίγο να δοκιμάσει τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Ριέσγο, ο οποίος του είπε «όχι».

Στο 26’ ο Σάντι Μίνα απείλησε και πάλι τους Βάσκους, ενώ στο 29’ η υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε, με τον Βας να «σερβίρει» από τα δεξιά στον Ροδρίγο, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 και έβαλε τέλος στην προσωπική του ανομβρία των 993 λεπτών δίχως γκολ!

Η Βαλένθια στάθηκε άτυχη καθώς αναγκάστηκε να κάνει δύο αλλαγές πριν το ημίχρονο λόγω των τραυματισμών του Γκάμπριελ Παουλίστα και του Κοκλέν. Στις αρχές του δεύτερου μέρους, η Έιμπαρ κέρδισε πέναλτι με τη βοήθεια του VAR, με τον Σάρλες να εκτελεί εύστοχα την «εσχάτη των ποινών» (56’).

Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με την ισοπαλία, με τους γηπεδούχους να έχουν τη σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα, στο 80’ με τον Κότε να σημαδεύει το δοκάρι. Και κάπως έτσι οδηγήθηκε στο τελευταίο σφύριγμα της λήξης, με την Έιμπαρ και τη Βαλένθια να βολεύονται με το 1-1.