«Φρένο» της Σοσιεδάδ στη Σεβίλλη, όρθια στο 91’ η Χετάφε

Η Σοσιεδάδ κράτησε στο 0-0 τη Σεβίλλη στο «Ανοέτα», ενώ η Χετάφε απέφυγε την ήττα στην Ουέσκα (1-1) με γκολ στο 91’.

Σε μια μέτρια ποιοτικά αναμέτρηση, Σοσιεδάδ και Σεβίλλη κόλλησαν στο 0-0 στο Σαν Σεμπαστιάν. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς ανώτεροι, ωστόσο δεν μπορούσαν να φτάσουν μπροστά από την εστία του Βάτσλικ. Να σημειωθεί ότι οι Βάσκοι δεν σκόραραν σε 3ο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος (0-2-1), ενώ παραμένουν δίχως εντός έδρας νίκη στη φετινή La Liga (0-3-2)!

Από την άλλη, οι «νερβιονένσες» δεν είχαν τη γνωστή τους επιθετικότητα και δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Κατά συνέπεια, υποχώρησαν στο -4 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Στο έτερο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Χετάφε έφυγε αλώβητη από την Ουέσκα με τέρμα του Μολίνα στο 91’ (1-1). Οι νεοφώτιστοι ήταν ανώτεροι και προηγήθηκαν στο 50’ με κεφαλιά του στόπερ Ετσέιτα από το ύψος του πέναλτι.

Εντούτοις, οι Μαδριλένοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μολίνα να «αδειάζει» την οπισθοφυλακή των γηπεδούχων και να πλασάρει σωστά τον Γιοβάνοβιτς.

Έτσι, οι «αθουλγκράνας» παραμένουν ουραγοί της βαθμολογίας κι ενώ συμπλήρωσαν 10 συνεχόμενα ματς δίχως νίκη (0-3-7). Από την άλλη, η ομάδα του Μπορδαλάς διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 3 παιχνίδια (2-1-0).