Η Σεβίλλη την πρωτιά, πρόκριση και για Κράσνονταρ

Στην τρίτη θέση έμεινε η Σταντάρ Λιέγης, που ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Ακίσασπορ

Σεβίλλη και Κράσνονταρ πήραν τα δύο εισιτήρια για τους 32» του Europa League από τον 10ο όμιλο. Η ομάδα της Ανδαλουσίας νίκησε 3-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και τερμάτισε στην πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερη τη ρωσική ομάδα, που μειονεκτούσε στη μεταξύ τους ισοβαθμία στους 12 βαθμούς. Η Σταντάρ Λιέγης απέτυχε να πάρει τη νίκη στην Τουρκία κόντρα στην Ακίσασπορ (0-0) και τελικά τερμάτισε στην τρίτη θέση με 10.

Τριάρα στο… χαλαρό για Σεβίλλη, «γλυκιά» ήττα για Κράσνονταρ

Η Σεβίλλη φρόντισε από νωρίς να δείξει «ποιος είναι το αφεντικό», καθώς με τη συμπλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών, προηγούνταν με σκορ 2-0, χάρη στα τέρματα του Μπεν Γεντέρ στο 5’ και στο 10’. Στο 14’ είχε μια ακόμη ευκαιρία με τον Εσκουντέρο για να τριπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, η Κράσνονταρ ισορρόπησε και ήταν αυτή που απείλησε όχι μία, αλλά τρεις φορές. Ιγκνατίεφ (15’), Ραμίρες (28’) και Βάντερσον (38’) είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες, ωστόσο, ουδείς κατάφερε να νικήσει τον Βάσλικ.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Σεβίλλη κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ραμίρες, ο οποίος αποβλήθηκε, με τον Μπανέγα να ευστοχεί στο 49’ και να κάνει το 3-0. Μετά το τρίτο γκολ, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, αφού είχαν «κλειδώσει» τη νίκη, που τους έστελνε στην επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι ήξεραν ότι με αυτό το σκορ, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα, θα τους ακολουθούσαν στους «32». Κάποιες ευκαιρίες υπήρξαν, αλλά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε τίποτε, με τη Σεβίλλη να φτάνει στη νίκη με 3-0, που της έδωσε την πρόκριση και την πρώτη θέση και την Κράσνονταρ να τερματίζει δεύτερη, καθώς μειονεκτούσε στην μεταξύ τους ισοβαθμία στους 12 βαθμούς.

Αποκλείστηκε με 10 βαθμούς η Σταντάρ Λιέγης

Η Σταντάρ Λιέγης, που «καιγόταν» για τη νίκη, είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Μάριν στο 4’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, η Ακίσασπορ «απάντησε» με τον Μπαρμπόσα. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι, ψάχνοντας τον πρώτο τους βαθμό ή βαθμούς στον όμιλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν περισσότερο πιεστικοί, χάνοντας στο 36’ την καλύτερη ευκαιρία τους με τον Ορλάντο Σα, που δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά. Το ημίχρονο έκλεισε με ευκαιρίες από τον Βανχέουσντεν (42’) για τη Σταντάρ και τον Ρέγκατιν (44’) για την Ακίσασπορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο, η Σταντάρ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο. Στο 69’ ο Σα έχασε μια ακόμη καλή ευκαιρία να σκοράρει, ενώ στο 71’ ούτε ο Φάι κατάφερε να βρει στόχο. Όσο περνούσε η ώρα, οι Βέλγοι «φορτώνονταν» με άγχος, αφού το πολυπόθητο γκολ δεν ερχόταν, ενώ οι Τούρκοι κλείνονταν περισσότερο, στην προσπάθειά τους να πάρουν την ισοπαλία. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, αφού οι Βέλγοι έψαχναν το γκολ και παράλληλα να πετύχει ένα τέταρτο η Σεβίλλη σε βάρος της Κράσνονταρ, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση. Τελικά, δεν έγινε τίποτε από τα δύο. Η Σταντάρ έμεινε στο 0-0 με την Ακίσασπορ και τερμάτισε στην τρίτη θέση με 10 βαθμούς.