Όρθια στην… ομίχλη η Σεβίλλη!

Ένα ματς που διεξήχθη σε ομιχλώδες τοπίο

Παλικαρίσια ισοπαλία για τη Σεβίλλη, η οποία «τσίμπησε» το 1-1 στην έδρα της Λεγανές, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη υπό έντονη ομίχλη, με τον Μπεν Γιεντέρ να ισοφαρίζει στο 92’ σε μια φάση που φέρει ευθύνη ο στόπερ των γηπεδούχων, Σιόβας.

Η ομάδα του Πελεγκρίνο συμπλήρωσε 7 ματς πρωταθλήματος δίχως ήττα (2-5-0), ενώ το σύνολο του Ματσίν διεύρυνε το αήττητο σερί του στους 8 αγώνες (4-4-0) και στρογγυλοκάθεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι αφού προηγήθηκαν στο 5’ με τον Βέσγκα έπειτα από «ασίστ» του Νιόμ. Στη συνέχεια, οι «νερβιονένσες» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν είχαν τον τρόπο να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Πελεγκρίνο.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Βάσκες δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες. Παρ’ όλα αυτά, το πάλεψαν και στο 81’ άγγιξαν το 1-1, αλλά η κεφαλιά του Αμαντού βρήκε δοκάρι.

Στο 88’, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στα δοκάρια με το πλασέ του Εν-Νεσίρι μέσα από την περιοχή. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Λεγανές θα φτάσει στη νίκη, ήρθε ο Μπεν Γιεντέρ να εκμεταλλευτεί την αδράνεια του Σιόβα και με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουέγιαρ στο 91’ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουεγιάρ, Νιόμ (48’ Ταρίν), Μπουστίνθα, Σιόβας, Ομερουό, Σίλβα, Πέρεθ, Βέσγα, Όσκαρ, Εν Νεσίρι, Καρίγιο (80’ Ελ Ζαρ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Μερκάδο (63’ Νιανιό), Γκόμεθ, Καρίζο, Νάβας (47’ Πρόουμε), Αμαντού, Μέσα, Βάσκεθ, Εσκουδέρο, Μπεν Γεντέρ, Αντρέ Σίλβα (77’ Νολίτο)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Τελευταία Ενημέρωση