Πάρτι... πρόκρισης για την Σεβίλλη!

Η Σεβίλλη έκανε... πάρτι, επικρατώντας με 3-1 στην έδρα της Μπιλμπάο και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας

Έτοιμη για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας η Σεβίλλη!

Οι Ανδαλουσιάνοι πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση, πέρασε... άερα από την έδρα της Μιλμπάο επικρατώντας με 3-1 και βρίσκεται ουσιαστικά στα προημιτελικά, με την ρεβάνς να φαίνεται πως αποκτά τυπική διαδικασία.

Με τον Νολίτο να σκοράρει μόλις στο 6ο λεπτό, η Σεβίλλη πήρε κεφάλι στο σκορ και κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το ημίχρονο. Ωστόσο, με την επανέναρξη ο Σαν Χοσέ (49’) έφερε το ματς στα ίσα. Δεν κράτησε και πολύ, όμως, η χαρά των γηπεδούχων καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αντρέ Σίλβα έβαλε εκ νέου την Σεβίλλη σε θέση οδηγού. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Βάσκους, δέχθηκαν και τρίτο τέρμα με τον Μπεν Γεντέρ στο 77’ για το τελικό 3-1.

Όρθια στην Ανδαλουσία η Σοσιεδάδ

Ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στους «8» του Copa Del Rey άφησαν οι Μπέτις και Σοσιεδάδ.

Παρά την ανωτερότητά τους, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των Βάσκων κι έτσι εκείνοι απέσπασαν το 0-0.

Διότι το γκολ που πέτυχε ο Χοακίν στο 20’ δεν μέτρησε (σωστά) ως οφσάιντ, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε την καλύτερη ευκαιρία των Ανδαλουσιανών με σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αφού λοιπόν οι δυο ομάδες απέτυχαν να αξιοποιήσουν και τις υπόλοιπες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, εντέλει συμβιβάστηκαν με τη λευκή ισοπαλία (που δίνει πάντως ένα μικρό πλεονέκτημα στη Σοσιεδάδ).