Αφεντικό της «αιώνιας πόλης» η Ρόμα!(vid)

Πιο αποτελεσματική η Ρόμα στο «Derby della Capitale», επικράτησε 3-1 της συμπολίτισσας Λάτσιο και πανηγύρισε τη 2η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Το αφεντικό της «αιώνιας πόλης» είναι η Ρόμα, όπως τουλάχιστον αποδείχθηκε στο ντέρμπι με τη Λάτσιο, αφού η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο κέρδισε 3-1 τη μεγάλη αντίπαλό της και την πλησίασε στον έναν πόντο.

Οι «λατσιάλι» είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι «τζιαλορόσι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 45’ με τακουνάκι του Πελεγκρίνι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Ιντζάγκι δικαιώθηκε για την υπεροχή της στο 67’, με τον Ιμόμπιλε να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Φάτσιο και να «σκοτώνει» τον Όλσεν για το 1-1. Εντούτοις, η χαρά των «αετών» κράτησε μόνο 4 λεπτά, αφού ο πρώην παίκτης τους, Κολάροφ, εκτέλεσε φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Στρακόσια, ο οποίος φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε.

Το 2-1 επέτρεψε στη Ρόμα να δώσει μέτρα στην αντίπαλό της και να περιμένει μέσω αντεπιθέσεων να βρει το 3ο γκολ της. Στο 86’ ο Φάτσιο «διόρθωσε» το λάθος που έκανε στη φάση της ισοφάρισης, αφού με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και έβαλε… φωτιά στην εξέδρα των τυπικά γηπεδούχων.