Λάτσιο-Μίλαν 1-1: Στο ΓΣΠ μετά από ματσάρα(vid)

Έσωσε το βαθμό στις καθυστερήσεις

Ένα βαθμό, που ήταν το λιγότερο που θα μπορούσε να πάρει, πήρε η Λάτσιο στο ντέρμπι με τη Μίλαν με το τελικό 1-1 που αφήνει ορθάνοικτη την μεταξύ τους «μάχη» για την τετράδα της Σέριε Α. Η Μίλαν αν και συνεχώς αμυνόταν έφτασε μια ανάσα από ένα μεγάλο διπλό με το γκολ του Κεσιέ στο 78’ αλλά στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε από τον Κορέα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λάτσιο είχε την υπεροχή, ειδικά στο ξεκίνημα, όμως σκορ δεν είχαμε με τις δυο ομάδες να χάνουν από μια σημαντική ευκαιρία για να σκοράρουν. Αρχικά η Μίλαν είχε δοκάρι στο 16’ από σουτ του Τσαλχάνογλου και στο 42’ ο Ιμόμπιλε είχε τη στιγμή του αλλά τον σταμάτησε ο Ντοναρούμα.

Στην επανάληψη το έργο ήταν αλλιώς, μιας και η Λάτσιο μπόρεσε να μετατρέψει την υπεροχή της και σε ευκαιρίες, με τον Ντοναρούμα να σταματά ξανά τον Ιμόμπιλε στο 58’ και την κεφαλιά του Γουάλας στο 71’. Όμως όταν δεν το βάζεις συνήθως το δέχεσαι και σε μια αντεπίθεση της Μίλαν στο 78’ ο Καλάμπρια έστρωσε στον Κεσιέ, αυτός σούταρε και από την κόντρα στον Γουάλας σκόραρε.

Μετά το γκολ η πίεση της Λάτσιο εντάθηκε, η Μίλαν κλείστηκε στα καρέ της και προσπαθούσε να αντέξει. Τελικά, στο 95’ οι «Λατσιάλι» δικαιώθηκαν για τον κόπο τους και με σουτ του Κορέα στο 94’ ισοφάρισαν.

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Στρακόσα, Ράντου(82’ Καισέδο), Ατσέρμπι, Γουάλας, Μάρουσιτς, Λούλιτς, Μπαντέλι, Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς(65’ Λουκάκου), Λουίς Αλμπέρτο(65’ Κορέα), Ιμόμπιλε.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Αμπάτε, Ζαπάτα, Ροδρίγες, Καλάμπρια, Μπορίνι, Μπακαγιόκο, Κεσί, Τσαλχάνογλου, Σούσο, Κουτρόνε.

ΛΑΤΣΙΟ: Τελευταία Ενημέρωση