Ούτε στο Φροζινόνε «αναστήθηκε» η Μίλαν

«Κόλλησε» στο 0-0

Η Μίλαν δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της προτελευταίας Φροζινόνε (0-0) στο άνοιγμα της «αυλαίας» της 18ης αγωνιστικής της Serie A και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας αυτήν τη στιγμή με τη Λάτσιο, που έχει ένα ματς λιγότερο από τους «ροσονέρι» και μπορεί να ξαναβρεθεί μόνη της στην τέταρτη θέση αν επικρατήσει της 18ης Μπολόνια στο «Ρενάτο Ντ’ αλάρα».

Έτσι, οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο έμειναν χωρίς νίκη για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική και αναμένονται πλέον εξελίξεις στο «Σαν Σίρο».

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν πολύτιμο βαθμό στην απέλπιδα προσπάθεια τους να παραμείνουν και τη νέα σεζόν στη μεγάλη κατηγορία.

Τελευταία φορά, μάλιστα, που οι «ροσονέρι» βρήκαν δίχτυα ήταν στις 2 Δεκεμβρίου στο 2-1 επί της Πάρμα κι έκτοτε μεσολάβησαν συνεχόμενα "μηδέν" κόντρα σε Τορίνο, Μπολόνια, Φιορεντίνα και το σημερινό.

Είναι η πρώτη φορά από το 1984 που η Μίλαν αποτυγχάνει να σκοράρει σε τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ το τελευταίο τέρμα που σκόραρε σε πρώτο ημίχρονο αγώνα της Serie A χρονολογείται τον περασμένο Οκτώβριο στο παιχνίδι με την Τζένοα.

Τελευταία φορά που οι «ροσονέρι» βρήκαν δίχτυα ήταν στις 2 Δεκεμβρίου στο 2-1 επί της Πάρμα κι έκτοτε μεσολάβησαν συνεχόμενα zero απέναντι Τορίνο, Μπολόνια, Φιορεντίνα και Φροζινόνε.

Οι Μιλανέζοι είχαν την υπεροχή, όμως δεν κατάφεραν να τη μετουσιώσουν σε γκολ. Κορυφαία φάση το δοκάρι του Καστιγιέχο στο 18'. Στην επανάληψη, οι "ροσονέρι" δεν κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Στα αξιοσημείωτα το ορθώς ακυρωθέν γκολ της Φροζινόνε με χρήση του VAR.