Ήταν… Σικ και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου η Ρόμα(vid)

Με δύο γκολ και μία ασίστ του Σικ, η Ρόμα επικράτησε 4-0 εντός έδρας της Βίρτους Εντέλα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια, όπου θα συναντήσει τη Φιορεντίνα

Ήταν φαβορί και το επιβεβαίωσε με τον πλέον περίτρανο τρόπο!

Με πρωταγωνιστή τον Πάτρικ Σικ, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα και σέρβιρε μία ασίστ, η Ρόμα «καθάρισε» τη Βίρτους Εντέλα (ομάδα 3ης κατηγορίας) με 4-0 εντός έδρας και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Οι «τζιαλορόσι» ξεκίνησαν φορτσάτοι το παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στα 20 δευτερόλεπτα (!) με τακουνάκι του Τσέχου επιθετικού. Ο 22χρονος φορ από εκτελεστής μετατράπηκε σε… σερβιτόρο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αφού έστρωσε την μπάλα στον Μαρκάνο, ο οποίος έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 47’, με τον Σικ να διαμορφώνει το 3-0 έπειτα από πάσα του Κλάιφερτ. Ο Τσέχος έφτασε κοντά στο χατ-τρικ στο 63’, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας του είπε «όχι». Στο 74’ ο Παστόρε έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα πετυχαίνοντας το 4-0. Στα προημιτελικά οι Ρωμαίοι θα συγκρουστεί με τη Φιορεντίνα εκτός έδρας.

Νωρίτερα, η Αταλάντα πέρασε από την έδρα της Κάλιαρι με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα που σημείωσαν ο Σαπάτα στο 88’ και ο Πάσαλιτς στο 93’. Η ομάδα του Γκασπερίνι θα συγκρουστεί με τη Γιουβέντους στους «8».