Ρόμα-Τζένοα 3-2: Τα έφερε… τούμπα(vid)

Κάνοντας ολική επαναφορά, η Ρόμα επικράτησε 3-2 της Τζένοα και επέστρεψε στις νίκες μετά από έναν μήνα.

Στο τέλος χαμογέλασε η Ρόμα.

Η Τζένοα προηγήθηκε δις μέσα στο «Ολίμπικο», πήγε να το κάνει και τρίτη, αλλά δεν μέτρησε τέρμα της λόγω VAR και το τέλος οι «τζιαλορόσι» πανηγύρισαν νίκη με 3-2 για την 16η αγωνιστική της Serie A. To νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Κριστάντε στο 59ο λεπτό.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Ντι Φραντζέσκο μετά τις 18 Νοεμβρίου, όταν και επικράτησε 2-1 της Σαμπντόρια. Από εκεί και πέρα ακολούθησαν μια ήττα και δύο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, συν δύο ήττες στο Champions League.

Στο πρώτο μέρος κύλησαν σχεδόν όλα πολύ καλά για τους φιλοξενούμενους. Το σκορ άνοιξε ο Πιατέκ λόγω ευγενικής χορηγίας του Όλσεν, που είδε την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέριά του στο 17ο λεπτό. Η ισοφάριση σημειώθηκε στο 31’ με πλασέ του Φάζιο έπειτα από στημένη φάση, ενώ ο πρώην μέσος του Παναθηναϊκού, Όσκαρ Χίλιεμαρκ, έκανε το 2-1 στο 33ο λεπτό.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Τζάστιν Κλάιφερτ… κάλπασε για το 2-2 και η Τζένοα λίγο έλειψε να την κάνει και τρίτη φορά στη Ρόμα, αλλά ο Ντάρκο Λάζοβιτς ναι μεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ύστερα από τη βοήθεια του VAR δεν μέτρησε το τέρμα του.

Ο Κριστάντε με ωραίο τελείωμα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του και έγραψε το τελικό 3-2.