ΑΕΛ-ΘΟΙ Λακατάμιας 8-0: Με περίπατο στην οκτάδα

Έκανε ό,τι ήθελε στον αγώνα και καθάρισε την πρόκριση

Το ζητούμενο, που ήταν να καθαρίσει την πρόκριση, και με το παραπάνω πέτυχε η ΑΕΛ στον αγώνα με το ΘΟΙ καθώς με το 8-0 που επικράτησε απλά θα πάει βόλτα στον επαναληπτικό. Χατ τρικ ο Μυτίδης, γκολ για Αντρέ, Αγκάνοβιτς, Αντόνια, Χουράδο και αυτογκόλ του Βοσνακίδη.

Α’ ημίχρονο

Εντελώς τυπική διαδικασία ήταν ο αγώνας για την ΑΕΛ, αφού το ΘΟΙ επέλεξε να κάνει αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του και η διαφορά δυναμικότητας υπήρξε χαώδης. Θα μπορούσε κανείς να αναφέρει το 6-0 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια και αυτό να εξηγεί τα πάντα αλλά ούτε καν αυτό δεν θα ήταν ακριβές! Η ΑΕΛ κυριάρχησε σε βαθμό που μπορούσε το σκορ στο ημίχρονο να φτάσει σε διψήφια επίπεδα!

Από το πρώτο λεπτό ο Μυτίδης είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, με το γκολ τελικά να έρχεται στο 11ο λεπτό με τον Αντρέ Τεισέιρα να σκοράρει μετά από φάση διαρκείας που περιελάμβανε δυο δοκάρια. Οι ευκαιρίες πήγαιναν σερί και κάποια στιγμή θα γίνονταν γκολ με τον Μυτίδη, αφού πρώτα έχασε μεγάλες ευκαιρίες, να φτάνει σε χατ τρικ. Δυο έβαλε με κεφαλιά στο 25’ και το 43’ και ένα με πέναλτι που κέρδισε ο Άλεξ στο 41’. Στο ενδιάμεσο σκόραρε κι ο Αγκάνοβιτς στο 31’ ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου επιβραβεύτηκε για όσα έκανε κι ο Αντόνια με το δικό του γκολ.

Β’ ημίχρονο

Ο Κέρκες ξεκούρασε τον Νιλς με το ξεκίνημα της επανάληψης και γενικώς οι ρυθμοί της ΑΕΛ έπεσαν με το ΘΟΙ να δείχνει διάθεση να υπερασπιστεί λίγο παραπάνω την αξιοπρέπειά του και να έχει και μια τελική με τον Ξενοφώντος, επίσης μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο, στο 50’. Το μυαλό βέβαια ήταν στα επόμενα παιχνίδια των δυο ομάδων αφού έκλεισαν και νωρίς τις αλλαγές τους.

Καλά καλά τελικές προσπάθειες δε γίνονταν στην αναμέτρηση, με τους ποδοσφαιριστές ουσιαστικά να περιμένουν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. Τελικά η ΑΕΛ βρήκε και άλλα γκολ, με το πέναλτι που κέρδισε ο Αγκάνοβιτς και μετέτρεψε σε γκολ ο Χουράδο στο 87’ και το αυτογκόλ του Βοσνακίδη ένα λεπτό μετά σε ένα γύρισμα στον Τιμοθέου που έκανε τσαφ.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

ΑΕΛ: Ο Αντόνια ήταν κινητικός σε όλο το πρώτο μέρος και μοίραζε συνεχώς πάσες που δε γίνονταν γκολ ως επί το πλείστον. Χατ τρικ ο Μυτίδης, καλά πήγε κι ο Γερολέμου.

ΘΟΙ: Με 6-0 πίσω στο σκορ και 19-0 τελικές στο ημίχρονο δεν μπορείς να πεις πολλά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Ουδείς

ΘΟΙ: Είναι άδικο να ασκηθεί κριτική σε όσους έπαιξαν ατομικά.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Κέρκες: Έδωσε ευκαιρίες και είδε τον Μυτίδη να κάνει χατ τρικ, τον Αγκάνοβιτς και τον Αντόνια να σκοράρουν. Φιλικό πολυτελείας.

Μορίνοβ: Αν κερδίσει τον Ακρίτα, χαλάλι…

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Ανδρέας Κωνσταντίνου δεν είχε φάση να διαχειριστεί. Το γκολ το ακύρωσε ο βοηθός του που του υπέδειξε και το πρώτο πέναλτι. Καθαρό και το δεύτερο που έδωσε.

ΓΚΟΛ: Αντρέ Τεισέιρα, Μυτίδης(3), Αγκάνοβιτς, Αντόνια