Αλκή - ΕΝΠ 1-2: Αγχώθηκαν αλλά πήραν τη νίκη οι «βυσσινi» (vid)

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 94΄ αλλά η Ένωση άντεξε και πήρε τους τρεις βαθμούς

Σημαντική νίκη πέτυχε στο Αμμόχωστος η ΕΝΠ που με σκορ 1-2 πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Αλκή. Οι βυσιννή με τα γκολ του Αντωνίου στο 6΄ και του Σιοβάλ στο 7΄ πήρε νωρίς σημαντικό προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι το τελικό στάδιο του αγώνα. Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπόλιαριτς στο 94΄ έδωσε έδωσε ελπίδα στους γηπεδούχους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και πήραν την νίκη.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Δυνατά στο παιχνίδι μπήκαν οι γηπεδούχοι, καθώς πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο είχαν προηγηθεί με 2-0. Στο 6΄, σε φάση διαρκείας, ο Κυριάκου σέντραρε και ο Αντωνίου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Ένα λεπτό αργότερα ο Κιοσάλ εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία μεταξύ Πάρντο και Χριστοφή και σκόραρε με κοντινό πλασέ. Στο 19΄ ο Κλέιμαν με σπουδαία απόκρουση έσωσε από την κεφαλιά του Φλόρες. Στο 21΄ το συρτό σουτ εκτός περιοχής του Αντωνίου μέζεψε εύκολα ο Πάρντο. Στο 27΄ η ΕΝΠ είχε καλή φάση όταν ο Αρμπατζουμιάν βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έκανε το σουτ το οποίο έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο. Τελευταία φάση στο Α΄ μέρος ήταν ένα καλό σουτ εκτός περιοχής από τον Μαϊσουράτζε με την μπάλα να σκάει μπροστά του Πάρντο ο οποίος, ωστόσο, ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Β΄ Ημίχρονο: Στο 57΄ ο Σπόλιαριτς έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά, έπεσε και έδιωξε δύκολα σε κόρνερ ο Κλέιμαν. Στο 69΄ο Μπελαρεϊμί γύρισε εκτός περιοχής και έκανε το σουτ, αλλά ο Κλέιμαν μάζεψε. Ένα λεπτό αργότερα ο Κουμής, μετά από σέντρα στην αντίπαλη περιοχή, πρόλαβε στο 1ο δοκάρι τον αντίπαλο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει καλά την προβολή και να νικήσει τον Πάρντο. Στο 79΄ο Κυπριανού έκανε τη σέντρα, ο Μπανταρά πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή κατευθύνθηκε στο κέντρο της εστίας και στα χέρια του Κλέιμαν. Στο 86΄ ο Μπελαμεϊρί έκανε ένα πολύ καλό σουτ από τον, το οποίο ωστόσο έδιωξε δύσκολα στη γωνιά του ο Κλέιμαν. Στο 94΄ ο Σπόλιαριτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος, μείωσε σε 1-2 το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Κοουτσάρισμα:

Σακκάς (Αλκή): Nωρίς πίσω στο σκορ βρέθηκε η Αθάνατη που έπρεπε να παίξει επιθετικά για το υπόλοιπο. Ο Κύπριος τεχνικός πραγματοποίησε δυο αλλαγές ενόψει του Β΄ μέρους θέλοντας να κάνει επιθετική την ομάδα του, ενώ στη συνέχεια έριξε μέσα και τον Μπανταρά. Ανέβηκε η ομάδα της Λάρνακας, αλλά στο σημείο που μείωσε δεν είχε την ευκαιρία για κάτι περισσότερο.

Φελκ (ΕΝΠ): Το γρήγορο προβάδισμα που πήρε στα πρώτα στάδια του αγώνα απελευθέρωσε τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης που είχαν καλή παρουσία στη συνέχεια και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους σκορ. Ο τεχνκός της Ένωσης κοίταξε να κρατήσει το υπερ του σκορ και τα κατάφερε, παρά το γεγονός ότι στο τέλος κινδύνευσε.

Διακριθέντες:

Αλκή: Αρκετές ενέργειες πήρε πάνω του ο Μπελαμεϊρί

ΕΝΠ: Γκολ στην πρώτη του εμφάνιση με την ΕΝΠ είχε ο Μηνάς Αντώνιου ο οποίος είχε θετική παρουσία δημιουργώντας προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Απογοητεύσαντες: Μεγάλη ευθύνη στο δεύτερο γκολ που δέχτηκε η ομάδα τους έχουν οι Χριστοφή και Πάρντο που δεν συνεννοήθηκαν, έκαναν το λάθος και έδωσαν την ευκαιρία στον Σιοβάλ να πετύχει ένα εύκολο γκολ.

Διαιτησία: Σωστός στις υποδείξεις των κίτρινων καρτών ήταν στο Α΄ μέρος ο Κώστας Ψευδιώτης. Στην επανάληψη εξετάζεται σε αρκετές περιπτώσεις στις υποδείξεις του.

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Σταύρου (Τσατζέφσκι 46΄), Γκαντάτσια (Μπανταρά 63΄), Κάρλος, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Ακόστα (Τριμπό 46΄), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.

ΕΝΠ (Φελκ):  Κλέιμαν, Αγγελή, Κυριάκου, Αμπαρτζουμιάν, Βαλλιάνος, Μαϊσουράντζε, Ενόχ, Ριέρα, Πίττας (Κουμής 64΄), Αντωνίου (Μουλαζίμης 71΄), Σιοβάλ (Φυτανίδης 81΄).

Σκόρερ: - / Αντωνίου (6΄), Σιοβάλ (7΄)

Κίτρινες κάρτες: Κάρλος / Πίττας, Αγγελή, Ενόχ

Αποβολές: - / Ριέρα (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Κώστας Ψευδιώτης