Ερμής - Ομόνοια 0-2: «Το παιχνίδι παίζεται ακόμη»

Οι πράσινοι πέρασαν, με γκολ των Τζιωνή και Γκόμεθ, από το Αμμόχωστος και μείωσαν στο -4 από την 6η θέση

Σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδο της στην εξάδα πέτυχε απόψε η Ομόνοια. Το τριφύλλι χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα και να φτιάξει πολλές φάσεις βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 39ο λεπτό με την εύστοχη κεφαλιά του Τζιωνή, έπειτα από σέντρα του Πρετσέ στο 2ο δοκάρι. Ο Ερμής μπήκε δυνατά στην επανάληψη, ψάχνοντας την ισοφάριση αλλά ο Γκόμεθ με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής στο 66΄ έβαλε τέλος στα όνειρα των «φτεροπόδαρων».

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Χωρίς τις πολλές καλές φάσεις πέρασε το πρώτο ημίχτρονο . Στο 5΄ ο Μαυρίας σέντραρε, ο Τζιωνής πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής αλλά αυτή έφυγε πολύ ψηλά. Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 16΄ο Μπουλά μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα στον Ντεβέσα που έκανε το πλασέ αλλά ο Βύντρα με μπλοκ και έσωσε. Στο 39΄ η Ομόνοια βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με τον Τζιωνή ο οποίος με κεφαλίά, έπειτα από σέντρα του Πρτσε στο 2ο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.

Β΄ Ημίχρονο: Επιθετικά μπήκε στην επανάληψη ο Ερμής. Στο 55΄ την σέντρα - σουτ του Μπουλά από πλάγια θέση εντός περιοχής έδιωξε ο Μεχίας ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα. Στο 58΄ ο Μπουλά μέτρησε ακόμη μια εκτέλεση την οποία όμως, μάζεψε χαμηλά ο Μεχίας. Στο 66΄ η Ομόνοια με δράστη τον Γκόμεθ έκανε το 0-2. Ο Κολοβός έδωσε εκτός περιοχής στον Ισπανό που πήρε μέτρα με την μπάλα και με συρτό δυνατό σουτ ευστόχησε. Στο 81΄ ένα πολύ καλό, δυνατό σουτ από τον Σοάρες από πλάγια θέση κατέληξε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή. Με συμπλήρωση του 90λέπτου ο Ζίβετς επιχείρησε ένα καλό πλασέ το οποίο με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ ο Αραμπατζής.

Κοουτσάρισμα:

Μιχαήλ (Ερμής): Με σύστημα 4-2-3-1 επέλεξε να κατεβάσει την ομάδα του ο Κύπριος τεχνικός με στόχο το όποιο βαθμολογικό όφελος. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν τους αντιπάλους τους, παρά το γεγονός ότι στόχευσαν να το πετύχουν με τον Μπουλά από τα αριστερά. Ούτε οι αλλαγές έκαναν διαφορά που είχαν ανάγκη.

Αναστασίου (Ομόνοια): Χωρίς καθαρό αμυντικό χαφ και σε σχηματισμό 4-3-3 παράταξε την ομάδα του ο Γιάννης Αναστασίου, δείχνοντας τις επιθετικές βλέψεις που είχε για τον αγώνα. Οι αναγκαστικές αλλαγές των Ανζτακούν και Ραμίρεζ τον ανάγκασαν να διαφοροποιήσει τα πλάνα του περνώντας στον αγώνα, νωρίτερα από ότι υπολόγιζε, τους Ζίβετς και Σοάρες. Στο Α΄ μέρος δεν δημιούργησε αρκετές φάσεις ωστόσο κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν την ανάπαυλα. Μουδιασμένα μπήκε στην επανάληψη ωστόσο το γκολ του Γκόμεθ έφερε την ηρεμία που χρειαζόταν η ομάδα για να ολοκληρώσει τον αγώνα νικηφόρα.

Ερμής: Από πλευράς γηπεδούχων ιδιαίτερα δραστήριος ήταν ο Μπουλά που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον Λόρα στο Α΄ μέρος.

Ομόνοια: Ακόμη μια παρουσία στο αρχικό σχήμα μέτρησε ο Τζιωνής που πέτυχε το 2ο του φετινό τέρμα. Καλό παιχνίδι από τον Κύπριο νεαρό με πολλά τρεξίματα και ωραίες ενέργειες.

Απογοητεύσαντες:

Ερμής: Ούτε ο Μαύρου, ούτε ο Μακρίεφ που πέρασε στον αγώνα φάνηκαν επειλητική απέναντι στην άμυνα των πρασίνων.

Ομόνοια: Πρόβλημα στα αμυντικά του καθήκοντα αντιμετώπισε ο Λόρα απέναντι στον Μπουλά με αποτέλεσμα οι περισσότερες επιθέσεις των γηπεδούχων να προέρχονται από την πλευρά του.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος πέρασε τον αγώνα ο Λεόντιος Τράττου. Τα λάθη του σημειώνονται στον πειθαρχικό έλεγχο όπου μπορούσε να δώσει περισσότερες κίτρινες για μερικά δυνατά μαρκαρίσματα.

Ερμής (Μιχαήλ): Αραμπατζής, Πουτζιουρή, Κατσιατή (Μακρίεφ 53΄), Μαρτίνιουκ, Μαύρου, Δεβέσα (Ντε Μέλο 70΄), Μαλόν, Κουατσίκα, Ενγκανγκά, Μπανούσης, Μπουλά (Λαγός 81΄)

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Λόρα, Βύντρα, Κούσουλος, Πρετσέ, Γκόμεθ, Αντζαγκούν (Σοάρες 24΄), Τζιωνής, Μαυρίας, Κολοβός (Λοέ 83΄), Ραμίρεζ (Ζίβετς 29΄)

Σκόρερ: - / Τζιωνής (39΄), Γκόμεθ (66΄)

Κίτρινες κάρτες: Μαλόν, Μπουλά / Γκόμεθ, Μαυρίας, Μεχίας

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου