Ομόνοια: Κατώτεροι των προσδοκιών

Οι πράσινοι πραγματοποίησαν προβληματικό παιχνίδι και έχασαν την βαθμολογική ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε

Της παρουσιάστηκε η ευκαιρία να μειώσει στο πόντο από την 6η θέση και την «πέταξε». Για ακόμη μια φορά η Ομόνοια παρουσίασε το προβληματικό της πρόσωπο με συνέπεια στον σημερινό αγώνα της απέναντι στην Δόξα να τρέχει στις καθυστερήσει να σώσει τον βαθμό. Περισσότερο ανησυχητικό από τα βαθμολογικά δεδομένα και την προοπτική που παρουσιάζει το τριφύλλι για είσοδό του στο Α΄ γκρουπ της βαθμολογίας, αποτελεί η αγωνιστική εικόνα, ή καλύτερα, η νοοτροπία που βγάζει σε αρκετές αναμετρήσεις του.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν με καλές προϋποθέσεις τον αγώνα βρίσκοντας φάσεις για να ανοίξουν το σκορ, χωρίς ωστόσο να το πετυχαίνουν. Οι εκτελέσεις του Ραμίρεζ πριν την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου αναχαιτίστηκαν από τον τερματοφύλακα της Δόξας, ενώ τα σουτ των Σοάρες και Γκόμεθ, που συνέβησαν εντός του Α΄ ημιχρόνου, σταμάτησαν στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Παρ΄ όλα αυτά οι πράσινοι πήγαν στην ανάπαυλα με σκορ 0-1 κατά τους μετά από λάθος μαρκάρισμα του Λοέ σε εκτέλεση κόρνερ της Δόξας και την εύστοχη κεφαλιά του αντίπαλου ποδοσφαιριστή.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την Ομόνοια, στα αρχικά στάδια του Β΄ μέρους, όταν η Δόξα πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Μπορεί η αντίδραση που έβγαλαν στη συνέχεια οι παίχτες του Αναστασίου να είναι ένα θετικό στοιχείο, ωστόσο στη φάση που βρίσκεται το πρωτάθλημα και με βάση την ανάγκη που έχουν οι πράσινοι για βαθμούς, οτιδήποτε καλό παρουσιάζεται επισκιάζεται από τα αρνητικά αποτελέσματα.

Ζητούμενο για την Ομόνοια από το παιχνίδι στο ΓΣΠ ήταν να φτάσει στη νίκη. Από την στιγμή που κάτι τέτοιο δεν έγινε πράξη, η σημερινή παρουσία κρίνεται κατώτερη των προσδοκιών και των ελπίδων που διατηρούσαν οι φίλοι της για την συνέχεια.