ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 7-5: «Γαλαζοκίτρινo» ντέρμπι με υπογραφή Ράφαελ

Τέσσερα τέρματα σημείωσε ο άσος των «Γαλαζοκιτρίνων»

Σημαντική νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος φούτσαλ κόντρα στην Ομόνοια. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» με μπροστάρη τον Ράφαελ που πέτυχε τέσσερα τέρματα νίκησε με 7-5. Θετικός για την Ομόνοια ο Σέζαρ που σημείωσε επίσης χατ τρικ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε δυνατά και έχασε μερικές καλές στιγμές με τον Ψηλογένη να λέει όχι. Ο Λε όμως είχε άλλες σκέψεις και άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη ουσιαστικά προσπάθεια του. Από εκεί και πέρα ο Ράφαελ πήρε το «όπλο» του και ξεκίνησε να «πυροβολάει». Σημείωσε το 2-0 για το ΑΠΟΕΛ, η Ομόνοια μείωσε με τον Σέζαρ σε 2-1, ο Ράφαελ απάντησε άμεσα για το 3-1 και πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Τζάκσον έγραψε το 4-1. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Ιωάννου και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 4-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε και πάλι δυνατά με τον Σέζαρ να μειώνει σε 4-3. Όμως ο Ράφαελ για ακόμη μια φορά πήρε στην πλάτη του το ΑΠΟΕΛ και με δυο τέρματα άνοιξε τη ψαλίδα στα τρία τέρματα. Με το σκορ στο 6-3, η Ομόνοια βγήκε ψηλά με Flying Keeper. Αυτό όμως έδωσε την ευκαιρία στον Ιακώβου να γράψει το 7-3. Το μόνο που πέτυχε η Ομόνοια μέχρι το φινάλε ήταν να μειώσει στο σκορ με το τελικό 7-5 να ανταποκρίνεται απόλυτα σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι απ’ τις δυο ομάδες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

00:00: Τέλος του αγώνα με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 7-5 την Ομόνοια στην πρεμιέρα

00:04': Νέο σουτ του Μανώλη στο δοκάρι η μπάλα

00:11': Δυνατό σουτ του Μανώλη, κοντράρει η μπάλα κα κόρνερ

00:41': Νεύρα στο γήπεδο με τον Ομήρου και τον Σέζαρ να ανταλάζουν Γαλλικά και τον διαιτητή να τους χρεώνει με κάρτες

00:43': ΓΚΟΛ! 7-5. Μειώνει και άλλο η Ομόνοια με τον Σέζαρ αυτή τη φορά να κάνει σωστό πλασέ

00:55': Τεράστια επέμβαση του Ψηλογένη σε σουτ του Σέζαρ από κοντά

02:06': ΓΚΟΛ! 7-4. Ο Σέζαρ θα μειώσει για την Ομόνοια μετά από ωραία πάσα του Κωνσταντίνου

03:39': ΓΚΟΛ! 7-3. Ωραία τέρμα με απίθανο συνδυασμό και τον Ιακώβου, τον Ομήρου και τον Ράφαελ να αλλάζουν τη μπάλα με τον πρώτο να σκοράρει για το 7-3

05:30': Ο Ιακώβου ψάχνει το τέρμα από μακριά, δεν θα μπορέσει όμως να νικήσει τον Σκαμπίλη

06:03': Ο Μανώλη από αριστερά, κάνει το σουτ, καλή άμυνα απ' τον Τζάκσον που διώχνει σε κόρνερ

07:00': Ο Σκαμπίλης από τώρα βγαίνει ψηλά για να βοηθήσει την ομάδα του επιθετικά

07:53': ΓΚΟΛ! 6-3. Ο Ιακώβου έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Ράφαελ που σκοράρει για 4η φορά

09:19': Ο Ομήρου κάνει το δυνατό διαγώνιο σουτ, όμως δεν θα βρει στόχο

10:56': ΓΚΟΛ! 5-3. Ο Ράφαελ κάνει το χατ τρικ και η διαφορά πάλι στα δυο τέρματα

13:00': Το ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά έριξε στροφές για να φυλάξει δυνάμεις στο δύσκολο φινάλε

14:30': Ο Ιακώβου στο δυνατό σουτ, διώχνει κόρνερ ο Σκαμπίλης

15:13': Καλή στιγμή για την Ομόνοια με σουτ του Σέζαρ όμως ο Ψηλογένης του λέει όχι

16:00': Η Ομόνοια πιέζει για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως ο Ψηλογένης έκανε μερικές πολύ σημαντικές επεμβάσεις

17:36': ΓΚΟΛ! 4-3. Ο Σέζαρ από κοντά και με διπλή προσπάθεια θα μειώσει ακόμη περισσότερο

19:08': Καλή εκτέλεση φάουλ απ' τον Ομήρου, σώζει ο Σκαμπίλης

20:00': Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα

Β' ημίχρονο

00:00: Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ με 4-2

00:35': Δυνατό σουτ του Ροτζερίνιο, κοντράρει η μπάλα και έξω

02:15': ΓΚΟΛ! 4-2. Ο Ιωάννου με δυνατό διαγώνιο σουτ μειώνει για την Ομόνοια

03:05': Ο Ιακώβου δίνει στον Ράφαελ, αυτό στο σουτ, με τον Σκαμπίλη να κάνει σπουδαία επέμβαση

05:51': ΓΚΟΛ! 4-1. Ο Τζάκσον με εκτέλεση φάουλ θα δώσει μεγάλο προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ

06:24': ΓΚΟΛ! 3-1. Απάντησε το ΑΠΟΕΛ με ωραία εκτέλεση φάουλ του Ράφαελ

07:20': ΓΚΟΛ! 2-1 Ο Περέιρα θα μειώσει στο σκορ για την Ομόνοια και το παιχνίδι στο 2-1

09:19’: Δυνατό σουτ του Παναγιώτου, λέει και πάλι όχι ο Ψηλογένης

12:09': ΓΚΟΛ! 2-0. Καλή εκτέλεση του Ράφαελ στην αριστερή γωνιά

12:11': Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ, το κέρδισε ο Ράφαελ

12:30': Δυνατός αγώνας για την ώρα με τις δυο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Σκληρές μονομαχίες, ευκαιρίες και γενικότερα ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια προσφέρουν θέαμα

13:58': Διαγώνια πάσα του Ιακώβου, προβολή του Τζάκσον, έξω η μπάλα

14:40': Και πάλι ο Μαντέλι σε τετ α τετ, με το κεφάλι θα του πει όχι ο Ψηλογένης

15:28': Με τακουνάκι προσπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ο Μαντέλι, λέει όχι ο Ψηλογένης

17:10': Ο Ιακώβου απέναντι στον Σκαμπίλη, προσπαθεί να τον κρεμάσει, ο πορτιέρο της Ομόνοιας έχει την απάντηση

17:36': ΓΚΟΛ! 1-0 με δυνατό σουτ του Λε

19:00': Δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες που θέλουν να βρουν το γρήγορο τέρμα

20:00': Ο Αγώνας ξεκινά (Να σημειώσουμε πως ο χρόνος κυλά αντίστροφα)

-2': Η Ομόνοια ξεκινά με τους Σκαμπίλη, Ροτζερίνιο, Μαντέλι, Σέζαρ, Μανώλη

-3': Το ΑΠΟΕΛ ξεκινά με τους Ράφαελ, Λε, Ιακώβου, Ομίρου, Ψηλογένη

-4': Ας δούμε πως ξεκινούν οι δυο ομάδες τον αγώνα

-7': ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με στόχο φυσικά τη νίκη

-10': Καλησπέρα, πρεμιέρα στο πρωτάθλημα φούτσαλ με μεγάλο ντέρμπι