Μηχανικά προβλήματα για τον Τζιωρτζή την Κυριακή

autokinito.com.cy

facebookinstagram

Μηχανικά προβλήματα αντιμετώπισε ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής, κατά τον δεύτερο του αγώνα στην Τσεχία. Στο EURO NASCAR 2 ο Κύπριος οδηγός, ενώ ήταν στην πέμπτη θέση, αποσύρθηκε στα πιτς μετά τους πρώτους γύρους, λόγω τεχνικών προβλημάτων. Παρά την αρνητική εξέλιξη, ο Βλαδίμηρος που χθες πήρε την πέμπτη του νίκη στη φετινή σεζόν στην κατηγορία, παραμένει στην πρωτοπορία της γενικής κατάταξης με 283 βαθμούς, τρεις μπροστά από τον Γάλλο Paul Jouffreau (280β.). Τρίτος στη βαθμολογία είναι ο Ιταλός Νaska Alberto (277β.), ο οποίος είδε πρώτος την καρό σημαία στον σημερινό αγώνα που έγινε υπό συνεχή βροχή.

Ακολούθως, ο Τζιωρτζής ρίχθηκε στη μάχη της όγδοης φετινής κούρσας στο EURO NASCAR PRO τερματίζοντας στην όγδοη θέση, διατηρώντας την πρωτοπορία του στο Junior Trophy, φεύγοντας από την Τσεχία με το δεύτερο φετινό βάθρο (σ.σ. τερμάτισε τρίτος το Σάββατο) στην κατηγορία όπου φέτος έκανε την παρθενική του εμφάνιση. Νικητής του αγώνα της Κυριακής αναδείχθηκε ο Γάλλος Paul Jouffreau και έγινε ο νεαρότερος που παίρνει νίκη στην κατηγορία, όντας στην ηλικία 19 ετών, 8 μηνών και 29 ημερών.

Ο επόμενος γύρος του πρωταθλήματος είναι προγραμματισμένος για το Σαββατοκύριακο 23-24 Σεπτεμβρίου στη γερμανική πίστα Motorsport Arena Oschersleben.

Auto: Τελευταία Ενημέρωση