Στη μάχη για τον τελικό ο Στέφανος

Αντίπαλος του ο Ντανίλ Μεντβέντεφ

Στη μάχη για τον τελικό του Australian Open ρίχνεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς με αντίπαλο τον Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο νικητής θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ ο οποίος και επικράτησε 3-1 σετ του Ματέο Μπερετίνι νωρίτερα και έτσι έγινε ο πρώτος φιναλίστ του τελικού!

Ο Έλληνας τενίστας προκρίθηκε στους «4», επικρατώντας εύκολα με 3-0 τον Γιανίκ Σίνερ και εξασφάλισε 792.000 ευρώ μόνο για αυτή τη νίκη (δες εδώ), ενώ ο Ρώσος αθλητής αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε 3-2 του Καναδού Φέλιξ Αλιασίμ.

Ο Τσιτσιπάς πάντως αναφέρθηκε και στον γιατρό του ο οποίος τον βοήθησε στο να αγωνιστεί στο Australian Open αν και αρχικά οι πρόβλεψη του ήταν διαφορετική.

«Είμαι σίγουρος ότι ο γιατρός μου βλέπει αυτή τη στιγμή και στέλνει μηνύματα όπως κάνει μετά από κάθε ματς. Και οι δυο μας δεν περιμέναμε να λάβω μέρος στο Όπεν. Μου είχε πει 'δεν σε βλέπω να παίζεις στην Αυστραλία' αλλά τον διέψευσα. Τον αγαπώ πολύ είναι μεγάλος φαν του τένις και έχει δουλέψει πολύ με τενίστες επομένως χαίρομαι που δουλεύω μαζί του».

Ο αγώνας αναμένεται να ξεκινήσει λίγο πριν απ’ τις 11:00 με την σελίδα του Australian Open να μεταφέρει ζωντανά το αποτέλεσμα (ΔΕΣ ΕΔΩ).

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ κατέκτησε το πρώτο σετ του μεγάλου ημιτελικού του Αυστραλιανού Όπεν, με τον Ρώσο να «λυγίζει» τον Στέφανο Τσιτσιπά στο τάι μπρέικ με 7-6 (7-5).

Το δεύτερο σετ βρήκε τον Στέφανο βελτιωμένο κάνοντας το 1-1. Έκανε δυο break και πήρε το σετ με 6-4. Την ίδια ώρα ο Ρώσος έδειξε να χάνει την ψυχραιμία του και διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στο διαιτητή θεωρώντας πως ο πατέρας του Στέφανο δίνει συνεχώς στον γιο του οδηγίες.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση