Αποφασισμένος Τσιτσιπάς, «καθάρισε» και τον Αλιασίμ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «16» του Open του Παρισιού

Στους «16» του Open του Παρισιού προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς νικώντας με… στυλ τον Φέλιξ Οζέ-Αλιασίμ.

Ο 25χρονος Έλληνας τενίστας, νούμερο 6 στον κόσμο, πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, αλλά στο δεύτερο βρέθηκε να χάνει με 5-2 γκέιμ από τον 23χρονο Καναδό, που είναι στο νούμερο 19. Ωστόσο ο «Στεφ» αντέδρασε, έφερε το παιχνίδι στα ίσα και το πήρε με 7-6 (4).

Πλέον θα διεκδικήσει θέση στα προημιτελικά απέναντι στο νικητή της αναμέτρησης του Ούγκο Ουμπέρ (Γαλλία, Νο 26) και τον Σάσα Ζβέρεφ (Γερμανία, Νο 9).

Ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του αντιπάλου του και προηγήθηκε 4-1 στο πρώτο σετ αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα. Στο 5-3 ο Οζέ-Αλιασίμ είχε break point, αλλά ο Έλληνας τενίστας το «έσβησε» με μεγάλο ρίσκο στο δεύτερο σερβίς του και στη συνέχεια, με άσο και winner, «έκλεισε» το πρώτο σετ.

Ο Καναδός είχε πάλι ευκαιρία για break στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, αλλά αυτή τη φορά την αξιοποίησε και προηγήθηκε 3-0. Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία να «απαντήσει» στο πέμπτο γκέιμ, όπου προηγήθηκε 30-40, αλλά με τρία πολύ καλά σερβίς ο Οζέ-Αλιασίμ κράτησε το προβάδισμα και φάνηκε να οδεύει προς την ισοφάριση. Ο "Στεφ", όμως, δεν είχε πει την τελευταία λέξη του... Αφού «έσβησε» τρία σετ-μπολ στο δικό του σερβίς (στο 5-2) και άλλο ένα στο σερβίς του Καναδού (στο 5-3), κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 και να στείλει το σετ στο τάι-μπρέικ. Εκεί, ένα double fault του Οζέ-Αλιασίμ έδωσε την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να προηγηθεί 5-3 και, παίρνοντας στη συνέχεια τους δύο πόντους στο σερβίς του, να φτάσει στο 7-4 και να εξασφαλίσει τη νίκη.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση