«Εξαφανίστηκε» στην τρίτη περίοδο και υποκλίθηκε στη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός

Πλήρωσε το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο

Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με σκορ 90-78 από τη «βασίλισσα» στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να υποστούν τρίτο σερί αρνητικό αποτέλεσμα και να πέσουν στο 6-7. Αντίθετα, οι Μαδριλένοι απέδειξαν ότι… δεν έχουν αντίπαλο, και ανέβηκαν στο 12-1

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδειξε τα… δόντια της στο πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την κάκιστη τρίτη περίοδο, όταν η Ρεάλ έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-26 και ουσιαστικά πήρε ένα διψήφιο προβάδισμα που δεν έχασε ποτέ.

Κορυφαίος των νικητών με 17 πόντους ο Μάριο Χεζόνια, ενώ 16 είχε ο Γκάμπι Ντεκ, 14 ο Τζάναν Μούσα, 11 ο Σέρχι Γιουλ και 10 ο Έντι Ταβάρες. Από πλευράς Παναθηναϊκού AKTOR, ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν που έβαλε 24 πόντους (20 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ σε καλό βράδυ ήταν με 18 πόντους ο Ματίας Λεσόρ και με 15 ο Ντίνος Μήτογλου.

Ο Εντιαγέ άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ με δύσκολο σουτ, ενώ ο Ναν απάντησε άμεσα με λέι απ για το 2-2 και ο Ταβάρες έγραψε το 2-4. Ο Μούσα με το πρώτο τρίποντο του ματς διαμόρφωσε το 2-7, ενώ ο Ναν και ο Ταβάρες αντάλλαξαν καλάθια για το 4-9. Ο Μπαλτσερόφσκι έβαλε γκολ φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, μειώνοντας σε 7-9, ενώ ο Μήτογλου ισοφάρισε από μέση απόσταση. Ο Ντεκ έβαλε τρίποντο μετά το τάιμ άουτ της Ρεάλ, όμως ο Μήτογλου απάντησε ξανά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων (13-12). Ο Βιλντόσα πήρε τη σκυτάλη και έκανε ωραίο φλόουτερ με ταμπλό για το 15-12, με τον Ντεκ να βάζει κι άλλο μακρινό σουτ για νέα ισοπαλία (15-15). Ο Ναν έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα, όμως η Ρεάλ είχε απαντήσεις με Καμπάτσο και Χεζόνια για το 21-22. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 23-24.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο +5 χάρη σε δύο τρίποντα του Γιουλ (25-30). Ο Χεζόνια μπήκε κι αυτός στον… χορό των μακρινών σουτ γράφοντας το 26-33, ενώ ο Καμπάτσο σκόραρε στον αιφνιδιασμό φτάνοντας τη διαφορά στους 9 (26-35). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση με δύσκολο καλάθι του Γκραντ και απίθανο κάρφωμα του Λεσόρ για το 30-35. Ο Γάλλος σέντερ έκανε και δεύτερο συνεχόμενο κάρφωμα, ενώ ο Ναν έριξε γρήγορα τη διαφορά στον πόντο (34-35) και έβαλε στη συνέχεια μπροστά την ομάδα του με συνεχόμενους πόντους (40-35), πριν ο Γκραντ βάλει κι αυτός μακρινό σουτ για το 43-37. Ο Χεζόνια έδωσε μεγάλες λύσεις για τη Ρεάλ, πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για το 45-44, ενώ ο Καμπάτσο με σουτ στη λήξη διαμόρφωσε το 45-46 του ημιχρόνου.

Ο Ναν με δύο βολές έδωσε άμεσα προβάδισμα στον Παναθηναϊκό AKTOR στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (47-46), με τον Ντεκ να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 47-48. Ο Λεσόρ έκανε κάρφωμα και τάπα στον Ντεκ, με τον Μήτογλου να σκοράρει κι αυτός για το 51-48. Η Ρεάλ απάντησε με δικό της σερί για το 51-55, χάρη σε τρίποντο του Μούσα και λέι απ του Ντεκ, με τον Βόσνιο να βάζει και δεύτερο μακρινό σουτ για το 51-58. Ο Ταβάρες με χουκ ανέβασε ξανά τη διαφορά για τη «βασίλισσά» στο +9 (51-60), ενώ ο Μούσα διαμόρφωσε την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (52-62) και ο Κοζέρ την ανέβασε ακόμη περισσότερο (52-67). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 55-72.

Με τρίποντο του Σλούκα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεκινήσουν αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο (58-72), βγάζοντας συνεχόμενες άμυνες. Ο Μήτογλου μείωσε ακόμη περισσότερο, ενώ ο Γκριγκόνις ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ με τρίποντο (63-72), με τον Γιουλ να βάζει φρένο στην πράσινη αντεπίθεση με… κλασικό τρίποντο (63-75). Ένα λάθος του Μπαλτσερόφσκι έδωσε το δικαίωμα στον Χεζόνια να τρέξει στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το 63-77, ενώ ο Μήτογλου κάρφωσε εντυπωσιακά για το 67-79. Ο Χεζόνια έβαλε… κερασάκι στη φοβερή του εμφάνιση γράφοντας το 69-83, με τους «πράσινους» να μην έχουν τον απαιτούμενο χρόνο ώστε να επιστρέψουν και το ματς να ολοκληρώνεται με νίκη των Ισπανών.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90